Premier powiedział, że "do końca roku zostanie wypracowany projekt finansowania części emerytury w II filarze". Dodał, że porozumienie w sprawie zmian w OFE musi powstać w porozumieniu z funduszami emerytalnymi.

"Szukamy rozwiązania, które będzie bezpieczne dla wszystkich trzech wierzchołków tego trójkąta, czyli: przyszłych emerytów, budżetu państwa, OFE, i uważam, że je znajdziemy" - powiedział Tusk.

Nad reformą emerytalną pracuje obecnie kilka zespołów, m.in. ministra Michała Boniego, Rada Gospodarcza przy premierze, Komisja Trójstronna. Propozycje przewidują m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy, obligacji emerytalnych, obniżenie składki przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

>>> Czytaj także: Tusk: Kryzys finansów w UE nie może oznaczać redukcji budżetu

Reklama

"W jakiś sposób nawzajem sobie pomożemy, żeby pieniądze emerytów były bezpieczne, a budżet państwa, a więc też pieniądze podatników, nie były narażone na przesadne wydatki" - powiedział Tusk.

Zdaniem premiera, "obligacje emerytalne są możliwym elementem tego porozumienia i nie będzie ono wymagało jakichś akceptacji czy konsultacji ze strony Brukseli".

Na wtorkowej konferencji premier zaznaczył, że zmiany wymaga też system emerytur mundurowych. "Nie ma już przyzwolenia, nie ma już obrońców systemu, w którym 35-letni emeryt mundurowy uzyskuje przywileje emerytalne" - powiedział. Poinformował, że w piątek spotka się z przedstawicielami związkowców ze służb mundurowych.

Premier podkreślił, że liczy na zrozumienie ze strony związkowców pracowników służb mundurowych, ponieważ woli, by zmiany w emeryturach mundurowych "zostały wprowadzone w porozumieniu".

>>> Zobacz też: Tusk: Razem z Niemcami jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za walkę z kryzysem

"W piątek będę starał się słuchać. Ale to nie będzie dzień, w którym zadeklaruję z mojej strony model ostateczny. Chcemy bardzo poważnie potraktować to, co usłyszymy od przedstawicieli służb mundurowych, żeby się później wspólnie zastanowić, jaki model będzie optymalny z punktu widzenia podatnika i samych służb" - powiedział Tusk.

W służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Na emeryturze można dorabiać, ale obowiązują limity.