Fitch Ratings poinformował dziś o obniżeniu oceny kredytowej Irlandii z poziomu A+ do poziomu BBB+ z perspektywą stabilną. „Obniżka ratingu odzwierciedla dodatkowe koszty restrukturyzacji i wspierania systemu bankowego w Irlandii” – podał Fitch w komunikacie. 

>>> Raport: Pomoc dla Irlandii

Obniżony rating Irlandii jest wciąż o dwa stopnie wyższy niż ocena kredytowa pogrążonej w kryzysie Grecji, która jako pierwszy kraj w eurolandzie sięgnęła po unijną pomoc.

To już kolejna obniżka ratingu Irlandii w ciągu ostatnich dni. 23 listopada na podobny krok zdecydowała się agencja Standard&Poor’s, tnąc długoterminową ocenę Irlandii o 2 stopnie do poziomu AA- z perspektywą negatywną.

29 listopada Irlandia zgodziła się przyjąć 85 mld euro pomocy z funduszu stabilizacji strefy euro od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W ramach planu ratunkowego UE i MFW, irlandzkie banki otrzymają 35 mld euro dodatkowego kapitału. Pomoc dla banków zakłada natychmiastowy zastrzyk 10 mld euro oraz stopniową kroplówkę kolejnych porcji kapitału.

>>> Polecamy: Irlandia i Grecja: dwie drogi wiodące do bankructwa

W tym tygodniu Irlandia przyjęła najsurowszy budżet w swojej historii - ma on przynieść 6 mld euro oszczędności w 2011 r. Nowy plan budżetowy jest pierwszym krokiem do redukcji deficytu budżetowego do wymaganego przez Unię poziomu 3 proc. PKB do 2014 r.