"To czysta polityka, którą uprawiają działacze związkowi miedziowego koncernu. KGHM to spółka, w której są bardzo dobre wynagrodzenia oraz zabezpieczenia socjalne. Firma rozwija się, a Skarb Państwa prowadzi wyważoną politykę dywidendową spółki" - powiedział szef resortu skarbu.

Podkreślił, że średnia miesięczna pensja w spółce to prawie 9 tys. zł. "Żądania związkowców szkodzą spółce. Liczę, że zarząd KGHM będzie w dalszym ciągu tak zdroworozsądkowo podchodził do oczekiwań związkowców, jak do tej pory" - zaznaczył.

>>> Czytaj też: Luksusowe życie związkowców KGHM

"Przypominam wszystkim, którzy chętnie domagają się kolejnych podwyżek, jak dramatycznie zmienia się sytuacja spółki, gdy ceny miedzi spadają. Wielokrotnie już mieliśmy taką sytuację. Tylko wtedy nie słychać żądań związków o obniżenie wynagrodzenia i ograniczenie przywilejów. To jest spółka, która bardzo mocno reaguje na to, co dzieje się na światowych giełdach" - dodał.

Minister skarbu ocenił, że w takiej spółce jak KGHM powinno być "cały czas myślenie, planowanie i działanie jak ograniczać koszty jednostkowe, żeby koszt wyprodukowania jednej tony miedzi był niższy niż w innych światowych firmach". "KGHM to spółka, która może konkurować w lidze światowej, ale na razie pozostaje w tyle kosztowo" - dodał.

Grad zapewnił, że resort skarbu nie planuje zejść poniżej 32 proc. w akcjonariacie KGHM.

Dwa największe związki zawodowe działające w KGHM, czyli Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego i Solidarność, wysuwają żądania dotyczące gwarancji zatrudnienia na 10 lub 20 lat, w przypadku utraty kontroli nad KGHM przez Skarb Państwa oraz podwyżek płac. Przedstawiciele ZZPPM i zarządu KGHM podpisali 15 czerwca protokół rozbieżności w toczącym się sporze zbiorowym. Natomiast Solidarność prowadzi negocjacje z dyrektorami poszczególnych oddziałów KGHM.

>>> Polecamy: Wysokość wynagrodzenia zarządu KGHM ustala rada nadzorcza

Oba związki przeprowadziły dotąd równolegle referenda strajkowe w trzech kopalniach KGHM: Polkowice-Sieroszowice, Rudna oraz Lubin. We wszystkich tych oddziałach większość głosujących opowiedziała się za strajkiem. ZZPPM zorganizował także referendum strajkowe w Zakładzie Wzbogacania Rud, w którym niemal 89 proc. pracowników biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem.

KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.