"Inwestorzy są zainteresowani prywatyzacją LOT-u. Doradca prywatyzacyjny spółki sygnalizuje nam, że takie zainteresowanie jest. Chcemy wybrać najbardziej optymalny moment na rozpoczęcie tego procesu" - podkreślił szef resortu skarbu.

"Cieszę się, że zarząd LOT-u przygotowuje strategię spółki, która zakłada działania do zrealizowania zarówno w krótkim okresie jak i w horyzoncie średnioterminowym. Mają one wspierać restrukturyzację firmy, optymalizować strukturę całej grupy kapitałowej. To jest plan kluczowych działań, do wykonania w krótkim i średnim okresie. Rada nadzorca LOT-u powinna przyjąć założenia do strategii do 20 grudnia" - dodał.

Ocenił, że obecny prezes spółki Marcin Piróg, ma duże doświadczenie w restrukturyzacji. "Sprawna realizacja programu restrukturyzacji i rozstrzygnięcia rozwojowe dotyczące floty są kluczowe do podjęcia decyzji, kiedy rozpocznie się proces prywatyzacji LOT-u. Wszystko na to wskazuje, że w drugiej połowie przyszłego roku będziemy go prowadzić" - powiedział.

Wcześniej wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik informował o zainteresowaniu LOT-em trzech inwestorów branżowych i jednego finansowego. Doradcą prywatyzacyjnym spółki został Morgan Stanley.

PLL LOT za pierwszych siedem miesięcy br. odnotowały stratę operacyjną w wysokości 35 mln zł. Za cały poprzedni rok przewoźnik miał stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł. Od kilku miesięcy w spółce trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki.