Zejście w rejon 1,32 na EUR/USD stworzyło dla części inwestorów okazję do zakupów wspólnej waluty. I tak w kolejnych godzinach notowania odbiły się w nawet w okolice 1,3250, do czego przyczyniły się lepsze dane o cotygodniowym bezrobociu w USA. Spadło ono do 421 tys. wobec oczekiwanych 425 tys. i 438 tys. przed tygodniem – jednocześnie średnia 4-tygodniowa zniżkowała do 427,5 tys. z 431,5 tys. po rewizji. Teoretycznie takie dane powinny wesprzeć dolara. Inwestorzy uznali jednak, iż to informacje, które zmniejszają globalne ryzyko, stąd też większa chęć do kupna przecenionych aktywów. Ruch ten nie był jednak trwały. Po godz. 16:00 kurs EUR/USD ponownie spadł poniżej 1,32. Wpłynęły na to obawy o perspektywy w pozostałych krajach PIIGS i korekta wczorajszych wzrostów na nowojorskiej giełdzie. Z pozostałych informacji - decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła , gdyż stopy procentowe i skala programu quantitative easing pozostały bez zmian. W kraju nie zanotowaliśmy dużych zmian na rynku złotego – po południu (godz. 16:11) za euro płacono 4,0330 zł, a dolar był wart 3,0570 zł.

Kalendarz danych na najbliższe godziny nie jest zbyt obszerny. Uwagę zwracają informacje z Chin, chociaż kluczowe dane zostaną opublikowane dopiero w sobotę rano. Kilka dni temu „China Securities Journal” spekulował o możliwej podwyżce stóp procentowych już w najbliższy weekend. Warto mieć to na uwadze, gdyż może to być czynnik, który chwilowo umocni dolara i osłabi złotego. Na pewno ewentualna decyzja PBoC o zacieśnieniu polityki monetarnej nie jest zdyskontowana w obecnych cenach, jak to może się wydawać.

EUR/USD: Naruszenie 1,3180 powinno otworzyć przestrzeń do spadku w stronę 1,3150. Jeżeli jednak założyć, że rynek zareaguje umocnieniem dolara na ewentualną podwyżkę stóp procentowych w Chinach w najbliższy weekend, to mamy przestrzeń do spadku w kierunku 1,3060 (minima z 29 listopada i 2 grudnia b.r.), a nawet zejścia w stronę 1,30.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.