Spółka z Dąbrowy Górniczej handlująca stalą zaskoczyła rynek bardzo dobrymi wynikami finansowymi po trzech kwartałach tego roku. Teraz zapowiada stabilizację swoich rezultatów.

Popyt na stal się utrzymuje

Po trzech kwartałach grupa kapitałowa Stalprofilu (STALPROFI) zarobiła 22,1 mln zł przy przychodach sięgających 474 mln zł. W analogicznym okresie rok temu było to odpowiednio 10,7 mln zł i 343 mln zł. – Faktycznie trzeci kwartał był wyjątkowo dobry. Cały rok będzie niezły, chociaż po czwartym kwartale nie spodziewałbym się fajerwerków – mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Jego zdaniem rynek jest nastawiony optymistycznie i cały czas widać wyraźny popyt na wyroby stalowe. Jednak spółka nie będzie już w stanie uzyskiwać tak wysokiej marży, jaką notowała w III kwartale bieżącego roku.

Stalprofil liczy też na duże zyski swojej firmy zależnej Izostalu, który jest wykonawcą instalacji gazociągowych. – Izostal 10 grudnia publikuje prospekt emisyjny. Dla naszej grupy kapitałowej to bardzo ważna firma z fantastycznymi perspektywami. W tym regionie nie ma tak nowoczesnej spółki, która potrafi układać gazociągi – twierdzi Bernhard.

Nie chce zdradzić, ile Izostat zarobi w przyszłym roku. – Nie mogę tego robić przed publikacją prospektu. Ale wynik finansowy będzie dobry – zapewnia prezes Bernhard.

Zadowoleni inwestorzy

Według niego spółka ma bardzo dobre perspektywy i może zdobyć wiele kontraktów na budowę sieci gazowych w tym regionie Europy. Izostal realizuje też program inwestycyjny, na który pozyskał z Państwowej Agenci Rozwoju Przedsiębiorczości w dwóch turach ponad 28 mln zł. – Dzięki temu jest to jedna z najnowocześniejszych spółek budujących gazociągi. Mamy nadzieję, że przyniesie dużo zadowolenia inwestorom i oczywiście będzie znacząco zwiększać zyski grupy kapitałowej Stalprofilu – kończy Jerzy Bernhard. Izostal w trzecim kwartale br. zanotował 38 mln zł ze sprzedaży i blisko 8 mln zł zysku brutto. W tym samym czasie Stalprofil miał 133 mln przychodu i ponad 16 mln zł zysku brutto.

Podczas wczorajszej sesji akcje Stalprofilu straciły na wartości o 0,5 proc. i kosztowały 31,45 zł. Wartość obrotów wyniosła 0,2 mln zł. Akcje stalowej firmy rosły jednak od pół roku. Stopa zwrotu z inwestycji w Stalprofil w ciągu sześciu miesięcy przekroczyła 10 proc.

michal.sliwinski@infor.pl