Amerykański gigant farmaceutyczny zatrudniał detektywów, by wywrzeć presję na prokuratora generalnego Michaela Aondoakaę, by oskarżyć go o korupcję i zmusić do zarzucenia sprawy przeciw Pfizerowi - podał w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian" powołując się na dyplomatyczne depesze ujawnione przez portal WikiLeaks.

Stan Kano, położony na północy Nigerii, skarżył największego na świecie producenta leków w maju 2007 roku, żądając dwóch mld dolarów odszkodowania za testowanie na dzieciach Trovanu - leku na zapalenie opon mózgowych. Według władz stanowych podczas tych prób Trovan zabił 11 dzieci a kilkadziesiąt uczynił kalekami.

Ostatecznie Pfizer i władze stanowe zdecydowały się na ugodę pozasądową i gigant farmaceutyczny wypłacił władzom stanowym jedynie 75 mln dolarów.

Agencja Reutera, która przytacza ten przeciek za brytyjskim dziennikiem podkreśla, że nie miała możliwości zweryfikowania tych informacji i nie zdołała uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli Pfizera.

Depesza ujawniona przez WikiLeaks i cytowana przez "Guardiana" zawiera odniesienie do spotkania pomiędzy szefem oddziału Pfizera w Nigerii Enrico Liggerim z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

"Według Liggeriego, Pfizer zatrudnił śledczych, by odkryli korupcyjne powiązania prokuratora federalnego i zmusili go do zarzucania postępowania federalnego" - głosi depesza dyplomatyczna z maja 2009 roku wysłana z ambasady USA w Abudży. Według Liggeriego detektywi Pfizera mieli przekazywać informacje na temat prokuratora mediom.

"Seria artykułów na temat domniemanej korupcji Aondoakai (...) ukazała się w lutym i marcu tego roku" - brzmi tekst dyplomatycznej relacji.

W lutym prokurator Aondoakai został zwolniony przez prezydenta Nigerii Goodlucka Jonathana ze stanowiska ministra sprawiedliwości.

W 1998 w USA Trovan został dopuszczony do obiegu, lecz wyłącznie jako lek dla dorosłych. Po przypadkach uszkodzenia wątroby podczas stosowania Trovanu, leczenie nim jest w Stanach Zjednoczonych dopuszczalne tylko w sytuacji zagrożenia życia. UE zakazała stosowania Trovanu w 1999 roku.