Oprocentowanie przedświątecznych kredytów gotówkowych często sięga 20 proc. w skali roku. – Jednak można je znacząco obniżyć wybierając niskooprocentowane raty na karcie kredytowej - wskazuje Jarosław Sadowski analityk firmy Expander. Jak? Znacznie taniej i szybciej można skorzystać z możliwości rozłożenia na raty płatności dokonanych kartą kredytową.Taką funkcjonalność oferuje 13 banków. Tylko w 4 z nich oprocentowanie takich rat na karcie przekracza 15 proc. Najniższe oprocentowanie wyniesie 11,9 proc. - znajdziemy w BZ WBK i BGŻ

Czytaj też: Karty kredytowe mają pożyczki często tańsze od tradycyjnych

Poza tym w dwóch bankach – Polbanku i Getin Banku -  odsetki w ogóle nie są naliczane, a jedynym kosztem jest prowizja. W Polbanku wynosi ona 5 proc. kwoty, a w Getinie tyle procent na ile rat rozkładamy płatność. Jeśli chcemy zadłużenie rat rozłożyć na 6 rat to prowizja wyniesie 6 proc.. Z analizy Expandera wynika, że niezależnie od tego z której oferty skorzystamy, to w przypadku rozłożenia zadłużenia na 6 rat, koszt rat na kacie kredytowej będzie niższy niż przeciętnego kredytu gotówkowego. Z kredytu na karcie warto skorzystać nie tylko ze względu na niższy koszt kredytu. Ważne jest również to, że unikamy formalności i zaoszczędzamy czas.

Ta funkcjonalność ma jednak pewne ograniczenia. Zwykle na raty można rozłożyć tylko operacje opiewające na kilkaset złotych. Dla przykładu w Deutsche Banku jest to 300 zł, a w Banku BPH 600 zł. Poza tym ograniczona może być również maksymalna kwota. Dla przykładu W Banku BPH nie może ona przekroczyć 70 proc. limitu karty, a w mBanku 75 proc..