Firma deweloperska Orco Property Group (ORCOGROUP) podtrzymuje szacunki przychodów na koniec bieżącego roku w wysokości 280 – 300 mln euro - powiedział prezes Orco Jean-Francois Ott. „Podtrzymuje te szacunki. Jednocześnie prowadzę już projekty, które są istotne dla wyników na przyszły rok, jak chociażby sprzedaż Sky Office w Düsseldorfie, Złota 44 w Warszawie, czy komercjalizacja centrum Vaci 1 w Budapeszcie" – powiedział Ott dziennikarzom.

W maju Orco zapowiadało, że chce w tym roku osiągnąć 280-300 mln euro przychodów w zależności od sprzedaży aktywów. Jednocześnie spółka liczy na uzyskanie w przyszłym roku 350-380 mln euro przychodów, z uwzględnieniem potencjalnej sprzedaży biurowca Sky Office w Düsseldorfie.

„W przyszłym roku możemy sprzedać dwa-trzy projekty biurowe, w tym Sky Office w Düsseldorfie za ok. 140 mln euro" – powiedział Ott dziennikarzom.

Firma rozpocznie również realizację projektu mieszkaniowo-komercyjnego przy Leipziger Platz w Berlinie o łącznej wartości 400 mln euro w I kw. 2011. W najbliższym czasie spółka może poinformować o zabezpieczeniu finansowania tej inwestycji. „Berliński projekt chcemy rozpocząć w I kw. 2011, prace mogą ruszyć nawet w styczniu w zależności od warunków pogodowych. Projekt ma wartość 400 mln euro i przywiązujemy do niego ogromne znaczenie podobnie jak przy Złotej 44. W przyszłym tygodniu powinniśmy poinformować rynek o ważnym wydarzeniu dla tego projektu" – powiedział Ott dziennikarzom. Na pytanie czy chodzi o zabezpieczenie finansowania berlińskiej inwestycji prezes OPG nie zaprzeczył.

Orco wraz z High Gain House Investments GmbH planują realizację projektu mieszkaniowo-komercyjnego przy Leipziger Platz w Berlinie. Leipziger Platz 12/13 jest działką należącą do Orco Leipziger Platz GmbH, w której Orco Germany SA nadal posiada pośrednio 100 proc. udziałów.

Orco  nie wyklucza także emisji akcji w 2011 roku uzależniając to od sytuacji rynkowej. „Rozpatrujemy wszystkie opcje, ale obecnie nie prowadzimy rozmów w tej sprawie. Ewentualna emisja akcji będzie zależeć od sytuacji rynkowej oraz 'apetytu' inwestorów na akcje firm z sektora real estate" – powiedział Ott dziennikarzom.

Przychody ze Złotej 44 wniosą co najmniej 200 mln euro

Firma szacuje wartość przychodów z projektu Złota 44 na co najmniej 200 mln euro, wynika z wypowiedzi prezesa spółki. Spodziewa się on wzrostu cen apartamentów w tym wieżowcu i zakończenia fasady przed Euro 2012.

>>> Złota 44 - zobacz, jak będzie wyglądać wieżowiec (ZDJĘCIA)

„Przy obecnych cenach apartamentów wartość przychodów z tego projektu szacuję na 200 mln euro. Jednocześnie spodziewam się, że cena mieszkań będzie rosła, gdyż jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, w wyjątkowej lokalizacji przy jednoczesnym wzroście zainteresowania inwestycjami w takie lokale na świecie. Zaznaczam, że według moich analiz jest to obecnie najtańsza okazja w najwyższym segmencie wieżowców mieszkalnych na świecie" – powiedział Ott dziennikarzom.

Dodał, że inwestycja jest finansowana w 40 proc. kapitałami własnymi Orco. Dotychczas sprzedano 88 apartamentów w Złotej 44 z łącznie 251 oferowanych.

Obecnie trwają przygotowania na wznowienia budowy wieżowca. Według spółki oficjalne wznowienie nastąpi w styczniu 2011, fasada ma być gotowa przed EURO 2012, a nowi właściciele mają wprowadzać się do swoich apartamentów pod koniec 2012. Spółka zdecydowała, że generalnym wykonawcą projektu będzie włoskie konsorcjum Inso / Consorzio Cooperative Costruzioni.

Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 241,94 mln euro skonsolidowanego zysku netto wobec 201,22 mln euro straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 228,24 mln euro wobec 186,84 mln euro.