Na łamach gazety minister informuje, że strona litewska nie posiada informacji, że największa polska firma energetyczna Polska Grupa Energetyczna rozważa możliwość budowy mostu energetycznego Kaliningrad-Olsztyn.

"Nie posiadamy takiej informacji" - mówi minister Sekmokas. Ocenia, że "takiego biegu wydarzeń bardzo chciałaby Rosja". "Według informacji, którymi my dysponujemy, jest odwrotnie - Polska odrzuciła propozycję przyłączenia się do projektu realizowanego w obwodzie kaliningradzkim" - powiedział minister energetyki Litwy.

>>> Czytaj także: Litwa jako pierwszy kraj Unii Europejskiej będzie uzależniona od importu rosyjskiej energii ...

Według ministra, "budowa siłowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim - to politykierstwo", natomiast budowa siłowni na Litwie - to "realne działania".

Budowa siłowni atomowej na Litwie w miejscu zamkniętej przed rokiem Ignalińskiej Elektrowni Atomowej jest wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Na początku grudnia, podczas spotkania w Warszawie premierzy czterech państw potwierdzili gotowość kontynuowania tego projektu.

Zakłada się, że nowa elektrownia na Litwie zostanie wybudowana w 2018-2020 roku. Rosja twierdzi, że uruchomi swoją siłownię w obwodzie kaliningradzkim w 2016 roku.

>>> Zobacz również: Premier Litwy Andrius Kubilius ma wątpliwości wobec rosyjskiej siłowni atomowej

Tymczasem w 2018 roku mają być zakończone prace nad polsko-litewskim mostem energetycznym, który połączy system energetyczny państw bałtyckich z systemem energetycznym Europy Zachodniej.