statystyki

Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce

14 grudnia 2010, 14:34 | Aktualizacja: 19.12.2013, 14:46
Źródło:forsal.pl

Blisko 33,5 tys. zł podatku na głowę jednego mieszkańca. To wynik najbogatszej gminy w Polsce. I nie jest to ani Warszawa ani wchodzące w skład jej aglomeracji enklawy-sypialnie dla menadżerów. Chodzi o Kleszczów, przykopalnianą wieś w województwie łódzkim. Zobacz jak radzi sobie twoja gmina.

Reklama

Reklama

Wpływy podatkowe Kleszczowa winduje zlokalizowana na jej terenie kopalnia węgla brunatnego Bełchatów i elektrownia Bełchatów, a także niska liczba mieszkańców ok 2 tys.. Drugie na liście najbogatszych gmin jest Nowe Warpno. To najmniej zaludnione miasto w województwie zachodniopomorskim - zamieszkuje je 1200 mieszkańców. Nowe Warpno jako gmina pod względem zaludnienia zajmuje też ostatnie miejsce w województwie. I jest to najmniej ludna gmina w Polsce. Na obszarach wiejskich gminy żyje około 400 osób. Na jednego mieszkańca statystycznie gminy przypada około 12 ha ziemi. Nowe Warpno żyje z turystyki i rybołówstwa. W 2009 statystycznie każdy z mieszkańców tej gminy oddał fiskusowi ponad 19 tys. zł.

>>> Polecamy: Świat po kryzysie: zobacz najbardziej dynamiczne metropolie globu

Z zestawień ministerstwa finansów wynika, że średnio gminy w Polsce uzyskują z podatków 1180 zł na każdego mieszkańca. A to oznacza, że w ponad 1800 gminach podatnicy płacą mniej. Najmniej w Łukowicy, wsi w Małopolsce - 258 zł, oraz Radgoszczy - też małopolskiej gminie - 269 zł. Zestawienie podatkowe łamie wiele stereotypów majątkowych. Od Sopotu bogatszy jest bowiem nadmorski Rewal. Od Wrocławia, Kąty Wrocławskie. Warszawa jest dopiero na 27. miejscu, a jej mieszkańcy oddają fiskusowi średnio ponad 2,7 tys.. Mniej niż np. mieszkańcy Kalisza Pomorskiego.

Jak sprawa ma się w powiatach? Tu najbogatsza jest Warszawa ze średnimi wpływami na poziomie ponad 512 zł, drugie Piaseczno, a trzeci Sopot. Najbiedniejszy jest Chełm i Mońki, które oddają fiskusowi po około 48 zł rocznie w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Województwa? Mazowieckie najbogatsze - 327 zł, najbiedniejsze warmińsko-mazurskie 62,53 zł..

Obliczane przez ministerstwo finansów każdego roku dochody podatkowe poszczególnych jednostek mają przełożenie na wysokość subwencji. Gminy, które mają wpływy podatkowe niższe niż 92 proc. średniej w kraju otrzymują część wyrównawczą subwencji ogólnej. Natomiast samorządy, których wskaźnik wpływów podatkowych jest wyższy niż 150 proc. średniej krajowej (dokładnie 1770,3 zł) dokonują wpłat z przeznaczeniem na część równoważąca subwencji ogólnej (popularnie zwaną „janosikowym”).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze