W Korei Południowej rośnie popyt na złoto, ludność kupuje coraz więcej sztabek aby zabezpieczyć się przed deprecjacją waluty, wynika z danych giełdy Korea Exchange Inc.

-Koreańczycy bardziej interesują się złotem niż innymi towarami, traktując je jako aktywo inwestycyjne. Oczekujemy wzrostu obrotu kontraktami na złoto w przyszłym roku, gdyż obserwujemy duże zainteresowanie tym kruszcem - powiedział Kim In Soo, członek zarządu giełdy. Korea Exchange będzie gotowa do uruchomienia rynku dostaw natychmiastowych dla złota w 2010 roku.

Notowania złota przekroczyły poziom 1400 dolarów, jako efekt obaw inwestorów o spadek wartości pieniądza, gdy w niektórych krajach przyspiesza inflacja. Taka sytuacja wywołuje zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych metalami szlachetnymi, które wg Goldman Sachs Group Inc. mogą prowadzić do wzrostu cen towarów w przyszłym roku.

Popyt na złoto jest bardzo silny i wynika głównie z dużych zakupów biżuterii i silnego wzrostu gospodarczego w Azji, która zmienia ostatnio strukturę rynku złota na całym świecie. Liderem popytu są Indie, za nimi są Chiny, gdzie popyt wzrasta dynamicznie z każdym rokiem. Jak powiedział przedstawiciel australijskiej mennicy, mającej 6 procentowy udział w światowej produkcji złota w postaci bulionu, Chiny były w listopadzie głównym rynkiem docelowym sprzedaży złota. Wzrośnie również sprzedaż srebra, gdyż inwestorzy poszukują sposobu na zabezpieczenie wartości swych aktywów.
W wyniku wzrostu gospodarczego i inflacji, przyszły rok może okazać się okresem wysokich wzrostów aktywów towarowych, w szczególności metali szlachetnych.

Dziś przed południem cena rynkowa złota sięgnęła 1.407 dolarów za uncję. Wraz ze złotem wzrastają też notowania srebra, platyny i palladu.