Według analityków resortu gospodarki grudniowe ceny i usługi będą wyższe nawet powyżej 3 proc. wobec grudnia ubiegłego roku, a w porównaniu z listopadem tego roku o około 0,3 proc.. Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do listopada 2009 r., a w porównaniu z październikiem wzrosły o 0,1 proc..

Zobacz też: Czy spodziewane umocnienie złotego zmaterializuje się?

 – Głównym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się inflacji będzie znaczący wzrost cen paliw oraz osłabienie złotego obserwowane w ostatnim tygodniu listopada oraz w pierwszej połowie grudnia. W zbliżonym tempie będą rosnąć też ceny żywności – wyjaśnia resort gospodarki.

Ich zdaniem, największy wpływ na kształtowanie tego wskaźnika w listopadzie, obok cen żywności, miał wzrost opłat związanych z mieszkaniem. – Szybciej od ogólnego wskaźnika cen rosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także ceny w restauracjach i hotelach. Spadły natomiast ceny w transporcie oraz rekreacji i kulturze – dodaje resort