Dodała, że przeprowadziła "wyczerpującą rozmowę telefoniczną z premierem Luksemburga Jean-Claudem Junckerem, w której wyjaśnili sobie niedawne porozumienia. "Gdy chodzi o tak wiele, emocje czasem też grają rolę" - powiedziała Merkel w opublikowanej w czwartek rozmowie.

W zeszłym tygodniu Juncker zarzucił Merkel, że postąpiła "nieeuropejsko", odrzucając bez dostatecznej analizy jego propozycję emitowania wspólnych euroobligacji strefy euro. Z kolei szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn ostrzegł Niemcy i Francję przed arogancją wobec pozostałych członków UE.

>>> Polecamy: Legalizacja klubu berlińskiego, czyli jak Merkel chce zmienić Europę

Merkel wskazała, że Niemcy są najsilniejszą gospodarką w Europie. "Wielu na nas spogląda. Nie mogę i nie chcę tego nie dostrzegać. Na końcu pomoże to wszystkim" - powiedziała.

Zaapelowała do szefów państw i rządów UE, by na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie w Brukseli wykazali zgodność. Jej zdaniem z Brukseli popłynąć powinien sygnał: "Żaden z nas nie poddaje w wątpliwość euro. Spekulanci nie mają szans". Z kolei mieszkańców Niemiec Merkel wezwała do optymizmu i determinacji. "Wierzyć w Europę i euro, nie dać się zwieść jest już połową sukcesu" - powiedziała.

Porównała decyzje dotyczące walki z kryzysem wspólnej waluty do decyzji o zjednoczeniu Niemiec przed 20 laty. "To trochę tak, jak było z niemiecką jednością. Pomimo wszystkich problemów i bolesnych momentów nigdy nie wątpiono w historyczne znaczenie decyzji o jedności. Tak jest też dziś: zdecydowaliśmy się na Europę i euro. To było i pozostaje słuszne" - powiedziała.