O co chodzi? O wypchaną gotówką kartę przedpłaconą. To szczególnie dobry pomysł na prezent dla nastolatka, którego rodzice mogą w ten sposób zacząć wprowadzać w świat finansów. Gdy jeszcze zapewnią dziecko, że może taką kartą płacić w internecie i wykonywać transakcje zbliżeniowe, np. w salonach medialnych czy w niektórych galeriach handlowych. Taka karta to również bezpieczeństwo bo nie można wydać więcej niż suma, na którą jest doładowana.

Czytaj też: Oto koszty świątecznej pożyczki

Jak zapewniają eksperci Open Finance osoba prywatna może dostać taka kartę w Banku Zachodnim WBK i ING Banku Śląskim. Aby ją kupić kartę nie trzeba być klientem tych instytucji, ani też specjalnie się z nimi z tego powodu wiązać. Karta przedpłacona to elektroniczna portmonetka, w której w zależności od hojności kupującego, może znajdować się od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilku tysięcy. Podstawowym przeznaczeniem karty są transakcje bezgotówkowe. W przypadku kart podarunkowych BZ WBK wchodzi w grę możliwość płacenia za zakupy w internecie oraz wykonywanie transakcji zbliżeniowych, czyli takich bez użycia PIN-u tylko poprzez zbliżenie karty do terminala (maksymalna wartość takich transakcji to 50 zł). Jeśli jednak karta miałaby być podręczną portmonetką z której obdarowany miałby wyciągać gotówkę, zdecydowanie lepsza będzie karta ING Banku Śląskiego. Nie ma wprawdzie funkcji płacenia w sieci czy też bezstykowo, ale nie ma też prowizji za wypłatę pieniędzy z bankomatów ING BSK. W przypadku kart przedpłaconych BZ WBK wypłata gotówki zawsze będzie obarczona prowizją. Bez względu na bankomat na terenie kraju będzie to 5 zł, a zagranicą 10 zł..

Czytaj też: Karty kredytowe mają pożyczki często tańsze od tradycyjnych

W momencie wyboru karty przedpłaconej trzeba zdecydować, czy chcemy, aby miała możliwość doładowania. Wówczas może służyć latami, tym bardziej, że przy spełnieniu określonych warunków doładowywanie jest przeważnie za darmo. Zakup karty przedpłaconej z możliwością doładowania to przeważnie wydatek 15- 20 zł. W ING Banku Śląskim standardową kartę przedpłaconą z możliwością doładowania, bez imienia i nazwiska można dostać za 15 zł.

Jeśli chcemy, aby miała bardziej oryginalny wygląd i była podpisana trzeba zapłacić 20 zł. W sytuacji gdy karta jest personalizowana najlepiej z obdarowaną osobą przyjść już po Bożym Narodzeniu do banku. Podpisze wówczas  umowę i stanie się formalnym właścicielem karty. Zgodnie z prawem musi mieć ukończone 13 lat. W BZ WBK za 15 zł klient otrzyma kartę przedpłaconą  z możliwością doładowywania i funkcją płatności w sieci. Jeśli karta ma również służyć do płatności zbliżeniowych będzie kosztowała 20 zł.

Gdy jednak ma to być karta jednorazowa, czyli bez możliwości doładowania, o wartości do 75 zł jej koszt to 5 zł, przy wyższych sumach opłata wzrasta do 10 zł. Karta nie pozwala jednak na wypłaty z bankomatów, ale można nią dokonywać wszelkich płatności bezgotówkowych, również w internecie.