W efekcie WIG 20 zawrócił z rekordowych poziomów osiągniętych dzień wcześniej, osłabiany w znacznym stopniu przez realizację zysków na KGHM. "Nasz indeks największych spółek, który w środę był liderem wśród europejskich parkietów, dziś wystąpił w roli outsidera. Bez wyraźnej przyczyny tracił momentami nawet 1,5 proc. - ocenił Roman Przasnyski z Open Finance. Jego zdaniem środowy wyskok indeksów w trakcie końcowego fixingu nie wyszedł warszawskim bykom na dobre. Dziś od rana wskaźniki wyraźnie traciły na wartości, mimo stabilnej sytuacji na zachodnich parkietach.

"WIG20 zniżkował na otwarciu 0,5 proc. i do południa poruszał się w bardzo wąskim przedziale 2770-2780 pkt. Pozostałe indeksy także nie grzeszyły ani siłą, ani dynamiką zmian. Od południa sytuacja zaczęła się zdecydowanie pogarszać. Po dwóch godzinach indeks największych spółek zniżkował już o ponad 1 proc. Spadek został powstrzymany w okolicach 2755 punktów" – dodał analityk OF. Największym ciężarem dla indeksu były mocno tracące na wartości akcje KGHM i TPSA. W trakcie sesji nastroje na moment poprawiły dane o nieco wyższej niż się spodziewano, wartości wskaźnika aktywności gospodarczej w przemyśle strefy euro. Żadnej reakcji inwestorów nie zanotowano po publikacji serii danych makroekonomicznych zza oceanu. Liczba rozpoczętych budów domów wyniosła w listopadzie 555 tys. i była nieznacznie wyższa, niż się spodziewano. Z kolei liczba wydanych zezwoleń na budowę spadła z 552 do 530 tys. i nieco rozczarowała. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, sięgająca 420 tys. okazała się zgoda z oczekiwaniami i nieznacznie niższa, niż w poprzednim tygodniu. W pierwszych minutach handlu indeksy na Wall Street zyskiwały po 0,1-0,2 proc. "Nasz parkiet był do końca dnia wyjątkowo odporny na wszelkie informacje i wpływy zewnętrzne. Podobnie, jak w trakcie kilku poprzednich sesji aktywność inwestorów była niewielka i koncentrowała się jedynie na kilku największych spółkach" – podsumował Przasnyski.

Ostatecznie WIG20 zniżkował o 1,14 proc. i wyniósł 2755,36 pkt, WIG spadł o 0,79 proc. i wyniósł 47516,86 pkt. Obroty wyniosły 1,9 mld zł.