Średnie unijne są takie. W 2009 r. 65 proc. gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby pomiędzy 16 a 74 rokiem życia ma dostęp do internetu. Z tej grupy 56 proc., łączy się z komputerową siecią za pomocą połączenia szerokopasmowego. Na przestrzeni ostatnich 5 lat oba parametry rosły. Jeżeli chodzi o dostęp do internetu o 10 proc. w skali roku, o 30 proc jeżeli chodzi o dostęp do sieci szerokopasmowej. Jej szybki rozwój jest związany z pełną  możliwością wykorzystania zaawansowanych funkcji internetu, czyli przesyłania treści multimedialnych, wykorzystywania online interaktywnych aplikacji czy korzystania z portali społecznościowych.

W łącza szerokopasmowe zainwestowali Szwedzi, Holendrzy, Brytyjczycy Duńczycy i Finowie. Tam dostępność tej technologii sięga nawet 80 proc.. Na drugim końcu tej statystyki są Włosi, Czesi, Bułgarzy, Rumuni oraz Grecy z okablowaniem szerokopasmowym na poziomie jedynie 20 proc.. Dla Polski ten odsetek w zależności od regionu wynosi od 40 do 65 proc.. Z przygotowanej przez Eurostat grafiki wynika, że najobficiej światłowodami jest okablowana północ Europy, a najsłabiej południe. Oczywisty jest też fakt, że o dostęp do szerokopasmowego internetu jest łatwiej w mieście. Średnie unijne mówią o dostępności na poziomie 61 proc., w porównaniu z wsią na której tylko 46 proc. to połączenia szerokopasmowe.

>>> Czytaj także: Internet LTE - technologia przyszłości już w styczniu w Polsce

Jeżeli chodzi o dostęp do internetu średnie Islandii, Holandii, Luksemburga, Szwecji czy Danii wyprzedzają średnią unijną o więcej niż cztery lata. Podczas gdy Grekom, Rumunom, Bułgarom osiągnięcie takich parametrów zajmie więcej niż cztery lata. Maksymalna różnica pomiędzy liderem i najwolniej rozwijającym się w tej dziedzinie krajem wynosi ponad 13 lat. Polsce do średniej brakuje około roku, ale wyprzedzają nas takie pańļstwa jak Słowacja, Słowenia czy Malta.

W dostępie do łączy szerokopasmowych liderzy Islandia, Szwecja czy Holandia wyprzedzają unijnych średniaków o prawie 4 lata. A outsiderom brakuje tyle by ten średni poziom osiągnąć. Maksymalna różnica pomiędzy tymi państwami wynosi blisko 8 lat. Polsce do średniej niespełna roku, ale tu znowu Słoweńcy czy Estończycy są przed nami.

>>> Zobacz również: W 2014 roku będzie gotowa Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa

Z tych samych danych wynika, że w 2009 r. aż 30 proc. społeczeństwa UE w wieku 16-74 lata nie miało dostępu do internetu. Choć jest to zdecydowanie mniej niż w 2005 r. kiedy to 45 proc. nie miało dostępu do sieci. Osoby, które nie mają dostępu do trybu on-line to ludzie starsi, z niskim wykształceniem zamieszkujące przeważnie obszary wiejskie. Najwięcej osób bez dostępu do internetu zamieszkuje Rumunię, Bułgarię, Grecję i Portugalię.