W czwartek Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o przyznaniu projektowi spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa S.A. dofinansowania w wysokości ponad 283 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka marszałka wielkopolski Anna Parzyńska-Paschke, w ramach projektu powstanie infrastruktura teleinformatyczna, która ma być uzupełnieniem obecnej oferty różnych operatorów i wypełnieniem luki w dostępie do sieci internetowej.

"W wyniku realizacji inwestycji powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi i węzłami dystrybucyjnymi, pozwalająca na świadczenie usług dostępu do internetu w sposób tradycyjny oraz w oparciu o technologię sieci NGA. Obejmie swoim zasięgiem teren województwa wielkopolskiego" - poinformowała Parzyńska-Paschke.

>>> Czytaj też: Internet LTE - technologia przyszłości już w styczniu w Polsce

W ramach projektu sieć obejmie siedziby wszystkich gmin na terenie województwa i zapewniać będzie łączność samorządom i innym instytucjom publicznym.

Na początku grudnia województwo wielkopolskie podpisało umowę z prywatnymi partnerami tej inwestycji. 60 milionów złotych w spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa zdecydowały się zainwestować poznańska spółka Inea i pilska spółka Asta-Net.

Spółka Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa działa na rynku od 2009 r., została powołana przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w celu zaprojektowania, wybudowania i eksploatacji sieci światłowodowej na terenie województwa.