Jednakże agencja podkreśla, że bodźce fiskalne doprowadziły w ostatnich latach do wzrostu deficytu i długu sektora publicznego. "Wewnętrznej odporności polskiej gospodarki wyraźnie dowodzi stabilny wzrost i równowaga przed wybuchem globalnego kryzysu oraz fakt, że Polska jako jedyny członek UE nie odnotowała w ub. roku recesji" - powiedział wiceprezes Moody's i starszy analityk w dziale ratingów suwerennych Anthony Thomas, cytowany w komunikacie agencji.

"Choć PKB per capita jest niższe niż w przypadku wielu krajów, które mają taki sam rating jak Polska, Moody's oczekuje, że ten wskaźnik będzie coraz bardziej zbieżny z poziomami notowanymi przez bogatsze kraje UE w średnim i dłuższym okresie" - dodał Thomas

>>> Czytaj też: Moody's tnie pozycję Irlandii o pięć oczek w ratingu kredytowym

Moody's podkreśla, że wprowadzone przez rząd bodźce fiskalne podczas globalnego kryzysu doprowadziły do wyraźnego wzrostu deficytu budżetowego. "Co więcej, wybory do Sejmu w 2011 roku oznaczają, że zdecydowane ruchy w kierunku obniżenia deficytu są przed 2012 rokiem mało prawdopodobne. Jednakże ani poziomy deficytu, ani zadłużenia nie są nadmierne, a dług jest nadal nie nadmiernie kosztowny - m.in. dlatego, że władze utrzymały zaufanie rynków finansowych" - czytamy dalej w komunikacie.