Giełda Papierów Wartościowych spodziewa się jeszcze czterech debiutów na głównym parkiecie do końca 2010 roku - wynika z wtorkowych wypowiedzi prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego.

Są to: Celtic Property Developments, Eko Export, EuCO oraz Sadovaya Group. Łącznie z tymi spółkami na GPW na koniec 2010 notowane byłyby 402 spółki. „Do końca roku powinny zadebiutować Celtic Property Developments, Eko Export (dziesiąte przenosiny na GPW z NewConnect), EuCo. Oczekuję również premiery ukraińskiego producenta węgla Sadovaya Group" – powiedział Sobolewski dziennikarzom. Celtic Property Developments ma zadebiutować 23 grudnia, Eko Export przejdzie na GPW 28 grudnia, EuCO dzień później, a debiut Sadovaya Group spodziewany jest 30 grudnia. Łącznie z tymi spółkami na GPW zadebiutowałyby 34 spółki, a łącznie na koniec 2010 notowane byłyby 402 spółki. Wcześniej prezes GPW spodziewał się, że na koniec roku liczba spółek na GPW przekroczy 400.

>>> Czytaj też: WIGdiv - oto nowy indeks spółek, które chętnie wypłacają dywidendy

Jednocześnie GPW chce w przyszłym roku utrzymać tempo rozwoju z ostatnich lat, kiedy była europejskim liderem wzrostu. Ponadto spółka będzie rozwijała alternatywne do akcji instrumenty inwestycyjne.

„Raporty analityczne dotyczące GPW wskazują, że warszawska giełda jest liderem europejskim pod względem wzrostu kapitalizacji, liczby spółek oraz poziomu obrotów. Chcemy, aby przyszły rok potwierdził te tendencje" - powiedział Sobolewski dziennikarzom. Zaznaczył, że liczy, że liczba debiutów na obu rynkach GPW i NewConnect będzie przynajmniej taka sama, jak w mijającym roku. Dotychczas w 2010 roku na rynku głównym zadebiutowało 30 spółek (obecnie notowanych jest 398 spółek), a na NewConnect - 80 spółek (obecnie jest ich 180).

>>> Czytaj też: GPW w 2011 roku: aktywizacja krótkiej sprzedaży, dłuższa sesja i nowe instrumenty

„Mam nadzieję, że liczba debiutów na obu rynkach GPW i NewConnect będzie przynajmniej taka sama jak w mijającym roku. Będziemy dążyć do aktywizacji obrotu instrumentami pochodnymi, takimi jak szczególnie opcje i kontrakty na akcje, a także zwiększać popularność krótkiej sprzedaży. Najwcześniej pod koniec roku możemy rozważyć rekonstrukcję istniejących indeksów, ale będzie to zależeć od kapitalizacji i free float nowych spółek. Podtrzymuję plan wprowadzenia indeksu spółek ukraińskich, kiedy ich liczba na GPW zbliży się do 10. Niewykluczone, że wręcz wyodrębnimy parkiet spółek zagranicznych na naszym rynku" – dodał prezes GPW.

Od 2011 sesja na GPW zostanie wydłużona do godz. 17.30. W ocenie prezesa, to strategiczna decyzja w konkurencji o międzynarodowy kapitał. Jednocześnie próg kapitalizacji debiutantów na głównym parkiecie zostanie podniesiony do 15 mln euro (ok. 60 mln zł) z 10 mln euro.