Kurella podkreślił na konferencji prasowej, że kredyt ma sfinansować 85 proc. wartości kontraktu. "Ma to być hotel o najwyższych standardach, najbardziej okazały w Mińsku" - powiedział.

"Polska firma Unibep z Bielska Podlaskiego wygrała przetarg na budowę tego hotelu. Pokonała Chińczyków i Turków. Głównym argumentem za wyborem polskiego wykonawcy było dostarczenie finansowania, które zostało zorganizowane w ciągu czterech miesięcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - podkreślił wiceprezes. Unibep zawarł ten kontrakt z białoruską firmą "Biznes-centr Stolica" z Mińska.

Dyrektor ds. rynków wschodnich w firmie Unibep, Mariusz Chabrowski, powiedział PAP, że całkowita wartość tej inwestycji to prawie 48 mln euro. Zaznaczył, że chodzi o budowę hotelu czterogwiazdkowego z 300 pokojami oraz parkingu hotelowego.

"Mamy duże doświadczenie w takich inwestycjach. Niedawno zakończyliśmy budowę hotelu Radisson Blu w Kaliningradzie o łącznej powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych" - dodał Chabrowski.

BGK udzielił kredytu na tę inwestycję w ramach rządowego programu wspierania polskiego eksportu. Rząd przyjął ten program w lipcu ubiegłego roku. Dzięki niemu zagraniczni przedsiębiorcy mogą łatwiej uzyskać kredyty ze środków własnych BGK na zakup polskich towarów i usług. Program ma umożliwić wzrost polskiego eksportu w najbliższych latach o 6,6 mld zł. Kredyty są objęte ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W ramach programu przewidziano 5,7 mld zł na kredyty do 2015 r.

Z informacji BGK wynika, że dotychczas bank przyznał z tego programu 62 kredyty o łącznej wartości ponad 75 mln euro. Pieniądze przeznaczono m.in. na budowę hotelu w Moskwie.

Do BGK zgłoszono obecnie ok. 50 kolejnych projektów kredytowych na łączną kwotę ponad 500 mln euro, dotyczą one środków m.in. na budowę kliniki, sprzedaż maszyn i urządzeń górniczych, a także lokomotyw, oraz na budowę cukrowni.

Według wiceprezesa BGK, "świadomość wśród przedsiębiorców, że istnieje program wspierania polskiego eksportu jest stosunkowo niewielka". Dodał, że BGK w ramach tego przedsięwzięcia współpracuje z ok. 30 bankami na całym świecie.