"W grudniu bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 20 (w listopadzie minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (w listopadzie odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

Z badań wynika, że przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.

"Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze od prognoz formułowanych w listopadzie. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 16 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak dalszego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, bardziej znaczącego niż oczekiwano przed miesiącem" - napisano.

Z badań wynika, że zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych, jak i jej prognozy są niekorzystne, gorsze od formułowanych w listopadzie.

Reklama

"Nieznacznie zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają większe niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się także spadku cen na roboty budowlano-montażowe, zbliżonego do prognoz sprzed miesiąca" - napisano.