Piłkarze chorzowskiego Ruchu latem odpadli w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej, przegrywając rywalizację z Austrią Wiedeń. Gdyby awansowali, musieliby grać w kolejnej rudzie poza regionem, bowiem na Śląsku nie było odpowiedniego stadionu.

Klub miał problemy z uzyskaniem zgody UEFA, by zorganizować tu mecz z Austrią Wiedeń. W końcu się udało. Chorzowianie zgłosili stadion w Kielcach jako ewentualną arenę meczu w 4. rundzie.

Z pięciu śląskich klubów, które w 2010 występowały w ekstraklasie, najbliżej nowego stadionu jest Piast Gliwice, który spadł do pierwszej ligi.

Dotychczasowy stary obiekt został zburzony. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu, realizacja inwestycji ma powstać rok. Piłkarze Piasta korzystają na razie z gościny stadionu w Wodzisławiu, gdzie swoje mecze rozgrywa miejscowa Odra, też spadkowicz z ekstraklasy.

Nowa arena w Gliwicach będzie miała pojemność 10 tysięcy miejsc. Koszt budowy to nieco ponad 54 mln złotych.

Wiosną - w optymistycznym wariancie - może ruszyć gruntowna przebudowa stadionu miejskiego w Zabrzu. Władze Górnika za konieczne uznają stworzenie własnego, niezależnego ośrodka treningowego, wzorem najlepszych klubów zagranicznych.

Modernizacja, a właściwie zbudowanie nowego stadionu w miejscu obecnego, ma kosztować ok. 270 mln złotych. Źródłem finansowania inwestycji mają być obligacje wyemitowane przez spółkę "Stadion w Zabrzu". Środki na spłatę zobowiązań spółki w tym zakresie zapewniła rada miejska podczas wrześniowej sesji.

Przebudowa ma być prowadzona w taki sposób, aby piłkarze mogli cały czas rozgrywać mecze na własnym stadionie. Większym problemem będą boiska treningowe, które już podczas realizacji pierwszego etapu prac przestaną istnieć.

Stadion po zakończeniu modernizacji będzie mógł pomieścić 32 tysiące kibiców, dziś jest to 17 tysięcy. Realizacja tej części inwestycji ma potrwać ok. dwóch lat. Potem przebudowana zostanie trybuna główna. Stadion ma "żyć" codziennie, stąd pomysł na funkcjonowanie kilku restauracji.

Górnik miał problemy z uzyskaniem licencji przed tym sezonem z powodu zastrzeżeń, jakie budził stan stadionu, który został oddany do użytku 2 września 1934.

Kwestia powstania nowego stadionu w Bytomiu była jednym z elementów kampanii przed wyborami samorządowymi. O fotel prezydenta ubiegał się prezes klubu Damian Bartyla. W drugiej turze przegrał nieznacznie z dotychczasowym prezydentem Piotrem Kojem. Po tej porażce zrezygnował z dalszej pracy w Polonii trener Jan Urban, który z trudem akceptował warunki treningowe.

Na modernizację miejskiego stadionu Polonii w budżecie miasta na 2011 przewidziano 8,5 mln złotych. Te pieniądze mogą wystarczyć na przykład na powiększenie dachu nad widownią.

Projekt budowlany modernizacji należącego do miasta stadionu Ruchu Chorzów ma powstać w 2011, a zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2015. Stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze trzeciej drużyny ostatniego sezonu ekstraklasy jest stary, ale w ostatnich pięciu latach został poddany "liftingowi".

W sumie gmina wydała na ten cel ponad 14 mln złotych. Za te pieniądze m.in. zainstalowano podgrzewaną murawę, wyremontowane zostały maszty oświetleniowe, wymieniono krzesełka na widowni. "Niebiescy" nie mogli korzystać z dużego Stadionu Śląskiego w Chorzowie (55 tys. miejsc pod dachem), który też jest modernizowany i ma być gotowy w trzecim kwartale 2011 roku kosztem 415 mln zł.

Niewielki stadion w Wodzisławiu spełnia wymogi ekstraklasy, nieco gorzej pod tym względem wypada drużyna, zajmująca ma półmetku sezonu pierwszej ligi ósme miejsce w tabeli. Samorząd miejski nie planuje w najbliższym roku inwestycji na tym obiekcie z uwagi na brak pieniędzy i ...potrzeb.