STYCZEŃ

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz poinformował, że pierwszy nowy samolot Boeinga - Dreamliner - ma się pojawić w polskiej flocie w 2012 roku. Linia będzie pierwszym europejskim odbiorcą tego typu samolotu.

Spółka LOT Services, należąca do PLL LOT, za ok. 30 mln zł kupiła majątek przedsiębiorstwa LOT Ground Services, będącego w upadłości likwidacyjnej. LOT Services zajmuje się obsługą pasażerów na warszawskim lotnisku Okęcie.

MARZEC

Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Michał Marzec poinformował, że władze warszawskiego lotniska Chopina zamierzają przez najbliższe 4 lata przeznaczyć około 1 mld 300 mln zł na inwestycje.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że na warszawskim lotnisku Chopina samoloty mogą lądować nawet podczas gęstej mgły lub śnieżycy na obu drogach startowych. Wcześniej system naprowadzania maszyn ILS, który na to pozwalał, miał na dłuższym pasie niższą kategorię.

KWIECIEŃ

Utrudnienia w ruchu lotniczym po wybuchu wulkanu na Islandii. Okresowo zamykana była przestrzeń powietrzna nad Polską, odwołano kilkaset rejsów polskiego przewoźnika, a także zagranicznych linii lotniczych.

MAJ

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz poinformował, że pierwsze Dreamlinery mogą się pojawić w polskiej flocie jesienią 2011 r., a nie - jak pierwotnie zakładało porozumienie między PLL LOT a Boeingiem - w 2012 r.

Mikosz podał, że spółka za 2009 r. odnotowała stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł.

Ogłoszono, że ok. 31 mln zł mogą stracić Polskie Linie Lotnicze LOT w związku z zamknięciem w kwietniu przestrzeni powietrznej nad Polską z powodu chmury pyłu wulkanicznego.

SIERPIEŃ

Po blisko 13 latach PLL LOT wycofuje się z bezpośrednich połączeń atlantyckich pomiędzy Krakowem a amerykańskimi miastami: Chicago i Nowym Jorkiem. Ostatni rejs boeinga 767 w barwach LOT-u z Krakowa na chicagowskie lotnisko O'Hare zaplanowano na październik.

Załoga PLL LOT w referendum ws. ewentualnego strajku w spółce opowiedziała się za podjęciem akcji strajkowej.

Władze województwa mazowieckiego i spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin podpisały umowę dzierżawy gruntu o pow. 276 hektarów, który zostanie wykorzystany na potrzeby lotniska cywilnego.

WRZESIEŃ

Prezes PLL LOT poinformował, że kilku inwestorów branżowych i finansowych jest zainteresowanych udziałem w prywatyzacji spółki. W firmie trwa restrukturyzacja, która ma usprawnić proces jej sprzedaży. Może ona nastąpić w 2011 r.

Sebastian Mikosz poinformował, że Boeing może opóźnić o kilka tygodni dostawę pierwszych Dreamlinerów dla LOT.

Przez dwa weekendy trwał remont skrzyżowania dróg startowych na warszawskim lotnisku Chopina. Niektóre rejsy przeniesione zostały do innych miast, m.in. do Łodzi, Katowic i Krakowa. W stolicy przyjmowane były mniejsze maszyny.

Prezes PLL LOT poinformował, że spółka za pierwszych siedem miesięcy br. odnotowała stratę operacyjną w wysokości 35 mln zł. Na wynik wpływ miały m.in. zmiany kursów walut oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej z powodu wybuchu wulkanu na Islandii.

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz złożył rezygnację.

PAŹDZIERNIK

Zarząd PLL LOT podpisał porozumienie ze związkiem zawodowym pilotów działającym w spółce. Zakończony został kilkumiesięczny spór między pilotami a władzami firmy, dotyczący m.in. czasu pracy oraz poziomu wynagrodzeń.

Marcin Piróg został nowym prezesem PLL LOT.

LISTOPAD

Dwugodzinny strajk personelu pokładowego w PLL LOT. Kilkadziesiąt stewardess i stewardów nie przystąpiło do pracy.

GRUDZIEŃ

Prezes PLL LOT Marcin Piróg poinformował, że spółka planuje sprzedaż wszystkich swoich spółek do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Chodzi o LOT Catering, LOT Services, LOT Aircraft Maintenance Services oraz Casinos Poland.