Kolejarze przewidują, że przystanek Warszawa Stadion, wraz z dworcem wschodnim, podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. będzie przyjmować najwięcej pasażerów dojeżdżających na Stadion Narodowy.

W połowie lipca br. kolejarze podpisali z firmą ZAB-BUD umowę na wykonanie remontu dworca. Wówczas zapowiadano, że prace budowlane, warte około 6 mln zł, ruszą pod koniec roku. Na razie jednak jeszcze nie rozpoczęły się.

Jak powiedział PAP Kurpiewski, inwestycją zainteresował się konserwator zabytków. "Sam budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale został uznany za dobro kultury współczesnej. W związku z tym wszystkie zmiany projektowe muszą być uzgadniane z konserwatorem" - wyjaśnił.

>>> Polecamy: Projekt zagospodarowania okolic Stadionu Narodowego będzie gotowy w kwietniu 2011

Dodał, że projekt jest już na ukończeniu i prace budowlane na pewno zaczną się w pierwszym kwartale 2011 r. "Wszystkie prace potrwają około pół roku. W umowach jest zapisany pierwszy kwartał 2012 r. jako termin ostatecznego zakończenia inwestycji, ale prawdopodobnie zakończy się ona wcześniej. To niewielka inwestycja, choćby w porównaniu z przebudową pobliskiego dworca wschodniego" - wyjaśnił Kurpiewski.

Równolegle z przebudową budynku dworca mają trwać prace przy modernizacji torów. Będzie się tym zajmować spółka z Grupy PKP - PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak powiedział PAP rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Robert Kuczyński, kolejarze analizują oferty, które wpłynęły w przetargu. "Koszt inwestycji to prawdopodobnie 50-60 mln zł, prace mają potrwać siedem miesięcy; rozpoczną się i zakończą w przyszłym roku" - powiedział.

Kolejarze chcą zmodernizować tory na odcinku 2,3 km, wyremontować perony i przejścia podziemne, dostosowując je do potrzeb niepełnosprawnych. Perony mają zostać zadaszone. "Wygląd zadaszenia będziemy konsultować ze Stadionem Narodowym, żeby miało podobną formę" - powiedział rzecznik.

Kuczyński dodał, że na czas remontu trzeba będzie zmienić organizację ruchu. Zaznaczył, że o szczegółach będzie można mówić dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą remontu torów i ustaleniu harmonogramu prac.