Za wszystko ma odpowiadać Inteligentny System Transportu. Inwestycja pozwoli na sprawniejsze zarządzanie ruchem ulicznym i zostanie zakończona na początku 2013 r. Koszt wszystkich prac to blisko 110 mln zł. Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor ds. inwestycji wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta Sławomir Gonciarz, jednym z podstawowych zadań systemu będzie przyspieszenie przejazdu środkami transportu publicznego oraz rozładowanie korków i zwiększenie przepustowości ulic.

Czytaj też: Otwarto nowy odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia

– Będziemy mogli stale monitorować sytuację w mieście i gdy np. na którymś ze skrzyżowań zdarzy się wypadek, dostosujemy do tego sygnalizację świetlną w całym rejonie - mówił dyrektor. Projekt dotyczy również zarządzania i lokalizacji pojazdów transportu publicznego. Tramwaje i autobusy zostaną wyposażone w lokalizatory i dzięki temu pasażerowie na bieżąco będą otrzymywać informacje o czasie oczekiwania na tramwaj lub autobus. Dodatkowo nadjeżdżające tramwaje uzyskają priorytet przy przejeździe przez skrzyżowanie objęte systemem.

Inwestycja obejmie swoim zasięgiem także kierowców, którzy za pomocą m.in. tablic świetlnych, telefonów komórkowych lub GPS będą informowani o ewentualnych utrudnieniach drogowych. "Oprócz tego otrzymają informacje o wolnych miejscach na parkingach w centrum miasta oraz o warunkach pogodowych" - dodał Gonciarz.