"Kulminacyjnym wydarzeniem w tej kategorii był debiut Giełdy Papierów Wartościowych, której debiut na własnym parkiecie nazwany został +debiutem dwudziestolecia+ ze względu na wolnorynkową symbolikę związana z tą firmą, a także rekordowe zainteresowanie zakupem akcji ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów. Na koniec roku na głównym parkiecie GPW notowanych jest 400 firm" - poinformowali przedstawiciele GPW w piątek w komunikacie.

Bardzo aktywny pod względem przyciągania nowych emitentów był rynek NewConnect, na którym zadebiutowało 86 spółek. Na koniec roku na alternatywnym rynku Giełdy notowanych jest 185 spółek.

>>> Czytaj też: Ponad 1000 proc. zysku rocznie? To jak najbardziej możliwe

Z informacji Giełdy wynika, że dobrze rozwijał się także rynek papierów dłużnych Catalyst, uruchomiony jesienią 2009 roku. "Pierwszy pełny rok funkcjonowania tego rynku potwierdził, że platforma obrotu obligacjami zdobywa uznanie coraz większej liczby emitentów komunalnych i korporacyjnych. Na koniec roku 2010 notowanych jest 97 serii papierów dłużnych wyemitowanych przez 49 podmiotów" - czytamy w informacji.

Reklama

W opinii przedstawicieli GPW, ważnym wydarzeniem dla dalszego rozwoju Giełdy i wzmacniania jej pozycji konkurencyjnej było porozumienie z giełda nowojorską. Umowa o strategicznej, długofalowej współpracy przewiduje m.in. migrację platformy transakcyjnej GPW na Uniwersalną Platformę Obrotu NYSE Technologies.

Miniony rok przyniósł ważne zmiany rozszerzające działalność operacyjną GPW na obszar handlu towarowego. W grudniu rozpoczął działalność poee Rynek Energii GPW - wspólne przedsięwzięcie warszawskiej Giełdy, która prowadzi platformę obrotu energią elektryczną, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, który zabezpiecza i rozlicza transakcje zawierane na poee RE GPW, oraz spółki WSE InfoEngine, która świadczy usługę Operatora Handlowego - poinformowano.

W tym roku Giełda poszerzyła paletę instrumentów inwestycyjnych. Od początku lipca udostępniono możliwość zawierania transakcji krótkiej sprzedaży według nowych zasad, a we wrześniu w obrocie pojawił się pierwszy fundusz typu ETF oparty na indeksie WIG20.

Podkreślono, że rok 2010 był jednocześnie udany pod względem głównych parametrów opisujących koniunkturę rynkową. Wzrosły indeksy, kapitalizacja i obroty. Wartość handlu akcjami na rynku regulowanym była wyższa o 18 proc., a na NewConnect o 202 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Na rynku terminowym wolumen obrotu kontraktami był wyższy o 4 proc., a opcjami o 69 proc. w porównaniu do roku 2009.

Rosnące znaczenie i rozpoznawalność GPW na tle innych rynków przyciągała w ciągu całego roku nie tylko nowych emitentów i inwestorów, lecz również pośredników z kraju i zagranicy. W 2010 r. bezpośredni dostęp do systemu transakcyjnego giełdy uzyskały m.in. czołowe firmy inwestycyjne świata - Nomura, UBS i Morgan Stanley.

"Rok 2010 umocnił pozycję polskiej giełdy jako największego i najbardziej dynamicznie rozwijającego się rynku w tej części Europy" - podsumowano.