– Roczne wydobycie gazu ziemnego wyniesie 35 mln m sześc - powiedziała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Budowę kopalni rozpoczęto w kwietniu 2010 roku. Generalnym wykonawcą całej inwestycji była firma Control-Process SA z Tarnowa. Ośrodek Zbioru Gazu Kupno - tak brzmi oficjalna nazwa kopalni - wyposażony jest w instalacje technologiczne przeznaczone m.in. do redukcji ciśnienia gazu, oddzielania wody złożowej oraz osuszania gazu. Częścią OZG jest też budynek administracyjno-techniczny i tłocznia metanolu. Ośrodek gazu ziemnego jest miejscem, do którego gaz ziemny dociera z wielu odwiertów w celu poddania go m.in. procesom osuszania i oczyszczania.

Czytaj też: Wyciek ropy na Alasce. Akcje BP tracą na giełdzie w Londynie

Jak zaznaczyła rzeczniczka, złoże gazu ziemnego Kupno znajduje się w centralnej części zapadliska przedkarpackiego, na północny-wschód od złoża gazu ziemnego Jasionka oraz na południe od złoża gazu ziemnego Lipnica-Dzikowiec. Gaz ziemny znajduje się na głębokości od 586 do 922 m. W 2011 roku na terenie oddziału PGNiG w Sanoku zaplanowano oddanie do użytku jeszcze kilku kopalń gazu ziemnego. Na Podkarpaciu istnieje kilkadziesiąt kopalń m.in. w Husowie, Jaszczewie i Pilźnie.

Na inwestycje górnicze związane z zagospodarowaniem złóż w 2011 roku PGNiG przeznaczy ok. 1,1 mld zł. Na poszukiwania i wydobycie krajowe, spółka przeznacza rocznie ok. 600-650 mln zł.

Reklama