statystyki

Oto największe lotniska na świecie (ZDJĘCIA)

23 marca 2011, 06:45 | Aktualizacja: 24.03.2011, 07:41
Tylko na Forsal.pl

Przez terminale na tych lotniskach każdego dnia przewijają się setki tysięcy podróżnych. Największe z nich średnio w ciągu godziny odprawia 10 tysięcy pasażerów, to blisko 3 osoby na sekundę. Oczywiście chodzi o amerykański port lotniczy Hartsfield-Jackson w Atlancie.

Reklama

Reklama

Według najnowszych danych w ubiegłym roku odprawiono tam blisko 90 mln podróżnych. W 2008 roku liczba obsłużonych pasażerów wyniosła rekordowe 90.039.280 osób przy całkowitej liczbie 978.824 operacji lotniczych. Oznacza to, że w 2008 r. ciągu doby lądowało bądź startowało blisko 2700 samolotów, czyli średnio dwa na minutę. 

Obecnie lotnisko jest w trakcie przebudowy, tak aby w 2015 roku móc obsłużyć 121 milionów pasażerów. Port posiada pięć równoległych asfaltowych pasów startowych.

Jest to jeden z zaledwie kilku portów lotniczych na świecie, na którym mogą lądować aż 3 samoloty w tym samym czasie. Mierząca 398 stóp wieża kontrolna jest najwyższym tego typu obiektem w USA. Lotnisko zatrudnia łącznie około 56 tys. osób. Całkowita powierzchnia lotniska to 1528 hektarów.

Drugi co do wielkość to stołeczny port lotniczy Pekin. W ubiegłym roku odprawił blisko 74 mln pasażerów – zwiększając ruch w porównaniu rok do roku aż o 13 proc. Pierwszy z europejskich portów zajmuje dopiero czwarte miejsce. Chodzi o londyński Heathrow Airport, który w ubiegłym roku odprawił  66 mln pasażerów. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze