Indeks WIG20 podniósł się na otwarciu o 0,34 proc. i wyniósł 2826,61 pkt. Indeks WIG zyskał 0,27 proc. i rozpoczął sesję na poziomie 48860,48pkt.

Zniżkujące wczoraj indeksy europejskich giełd, dziś zaczęły obrabiać straty. Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,65 proc. i wyniósł 5 947,08 pkt, francuski CAC 40 zyskał 0,68 proc. i wyniósł 4 016,23 pkt, niemiecki DAX wzrósł o 0,86 proc. do 7 101,63 pkt, a indeks węgierskiej giełdy BUX podniósł się o 0,08 proc. i wyniósł 23 077,96 pkt.

"Globalne rynki akcji, pomimo silnej korekty na przełomie lutego i marca, mogą zaliczyć I kwartał 2011 roku do bardzo udanych. W dobrych nastrojach powinien też rozpocząć się II kwartał. Inwestorzy puszczą w niepamięć opublikowane wczoraj wyniki stress-testów irlandzkich banków i powinni skupić się dziś na pozytywach. Wśród nich należy wymienić wzrost japońskich indeksów Tankan i chińskich PMI, a także prawdopodobnie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Ten ostatni raport będzie wydarzeniem dzisiejszego dni" - ocenia Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Zdaniem analityka, WIG20 powinien dziś powinien podążać ścieżką wyznaczoną przez rynki globalne. "W dalszym ciągu może ciążyć wycofanie się francuskiego EDF z kupna Enei. Czynnikiem popytowym będzie natomiast wczorajsze wybicie cen ropy z konsolidacji, co otwiera drogę do dalszych wzrostów. W związku z tym można oczekiwać większego popytu na akcje spółek paliwowych notowanych na GPW" - mówi Kiepas.

"Zakończenie kwartału często bywa mitologizowane, w praktyce "windows dressing" rzadko miewa wpływ na zachowanie rynków w okresie innym niż koniec roku, czasem półrocza. Niemniej inwestorzy mogą przywiązywać pewne znaczenie rozpoczęciu nowego kwartału, bez względu na zasadność takich działań. W dodatku wciąż nie jest jasne, czy WIG20 "odpuścił" atak na nowe szczyty (wczorajsza sesja dała nadzieję na ponowienie próby wybicia z konsolidacji), więc dzisiejsze notowania mogą okazać się kluczowe dla nastrojów w najbliższych dniach" - uważa Emil Szweda, analityk Noble Securities.