Bank chce pozyskać z oferty do 132,4 mln euro netto, a debiut na warszawskiej GPW planuje na 6 maja, poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych potrwa od 4 do 13 kwietnia. Ustalenie i podanie do publicznej oferty ceny oferowanych akcji planowane jest na 14 kwietnia, zaś 20 kwietnia nastąpi przydział akcji istniejącym akcjonariuszom oraz wstępny przydział inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Od 20 do 26 kwietnia będą trwały zapisy inwestorów instytucjonalnych. 26 kwietnia nastąpi przydział akcji inwestorom indywidualnym w Polsce i na Słowenii i ostateczny przydział inwestorom instytucjonalnym. Oferta z prawem poboru skierowana jest do istniejących akcjonariuszy, inwestorów indywidualnych w Słowenii i Polsce oraz inwestorów instytucjonalnych.

Cena maksymalna została ustalona na 10,5 euro wobec przedziału cenowego 8,00-10,5 euro. Spółka zamierza wyemitować 13 040 989 akcji i pozyskać do 132,4 mln euro netto, przy założeniu, że wszystkie akcje oferowane będą sprzedawane po cenie maksymalnej. "Zakłada się, że około 15 proc. oferowanych akcji, które nie zostaną objęte przez istniejących akcjonariuszy, zostanie przydzielonych inwestorom indywidualnym" - podano w prospekcie. Globalnym koordynatorem oferty jest ING Bank London Branch. Menedżerami oferty są ING Bank London Branch, ING Securities oraz silkroutefinancial limited. Agentem w Polsce jest ING Securities. Grupa Nova KBM zamierza wykorzystać wpływy z emisji do końca 2013 roku. Ok. 40 proc. wpływów z oferty zostanie przeznaczonych na dostosowanie wskaźnika kapitału podstawowego Tier I do potencjalnych, nowych wymogów kapitałowych. Ok. 60 proc. posłuży wspieraniu realizacji strategii Nova KBM i regionu w latach 2011-2013, w tym finansowaniu planowanej akwizycji banków w krajach byłej Jugosławii.

"Nie ma obecnie procedury przejęcia jakiegoś podmiotu, ale interesuje nas region Europy Południowo-Wschodniej" - powiedział podczas konferencji prezes Matjaz Kovacic. Bank podał, że cele strategiczne grupy obejmują w szczególności: przyspieszenie rozwoju istniejących linii biznesowych w bankowości detalicznej, wybranych obszarach bankowości korporacyjnej i rynków finansowych, dalsze wzmocnienie działalności ubezpieczeniowej. Celem KBM Nova jest utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej, która zakłada wypłatę z corocznego zysku na poziomie 30 proc.

"Nasza polityka dywidendowa zakłada, że powinno to być 30 proc. rocznego zysku banku. W tym roku również wypłacimy dywidendę. Po notowaniu na GPW nasza polityka nie zmieni się, bo niezależnie od tego, gdzie jesteśmy jest ona taka sama" - powiedział dyrektor finansowy Andrej Plos. Wartość aktywów ogółem grupy wyniosła 5,87 mld euro na koniec 2010 r. Aktywa samego banku w 2010 roku wyniosły 4,8 mld euro. Zysk netto grupy Nova KBM wyniósł 11,4 mln euro, a zysk netto samego banku 9,4 mln euro na koniec 2010 r. Obecnie grupa obecna jest na Słowenii (wicelider rynku), w Austrii, Chorwacji i Serbii. Oprócz bankowości, grupa obejmuje spółki ubezpieczeniowe, leasingowe i nieruchomościowe.

Reklama