Pair trading opiera się na założeniu, zgodnie z którym ceny akcji spółek działających w tej samej branży zwykle poruszają się w tym samym kierunku. Gdy branża radzi sobie szczególnie dobrze, akcje większości spółek rosną – i vice versa.

Jako pair trader będziesz starał się kupić akcje najmocniejszej spółki z branży i sprzedać akcje spółki, która w tej samej branży radzi sobie najgorzej. Zawierając taką transakcję, przewidujesz, że wystąpi jedno z dwóch zdarzeń:

• akcje obydwu spółek wzrosną, ale akcje kupione zdrożeją bardziej od tych, na których zająłeś pozycję krótką;
• akcje obydwu spółek spadną, ale akcje, na których zająłeś pozycję krótką, spadną bardziej niż te, które kupiłeś.

W obydwu scenariuszach liczysz na to, że na akcjach jednej ze spółek stracisz – spodziewasz się jednak również, że zarobek na drugiej spółce zrekompensuje Ci poniesione straty i zapewni zysk netto. To tak, jakbyś założył się, że w wyścigu, w którym wystartuje nowe porsche i pięćdziesięcioletni volkswagen garbus, wygra nowe porsche. Oczywiście nowe porsche może złapać gumę albo zepsuć się przed metą, co umożliwiłoby wygraną garbusowi, ale prawdopodobieństwo takiego rozwoju sytuacji jest niewielkie.

Reklama

Możliwe również, że kursy akcji obydwu spółek zmienią się po Twojej myśli, umożliwiając Ci zarabianie zarówno na wzroście kursu akcji zakupionych, jak i na spadku kursu akcji, na których zająłeś krótką pozycję.

Podobnie, może się okazać, że kursy akcji obydwu spółek zmienią się na Twoją niekorzyść – akcje kupione stanieją, a akcje wypożyczone podrożeją.

PAIR TRADING Z WYKORZYSTANIEM KONTRAKTÓW CFD – PRZYKŁAD: Wyobraź sobie, że interesuje Cię skonstruowanie transakcji pair trade na akcjach z branży petrochemicznej – uważasz, że akcje British Petroleum (BP:xlon) i Royal Dutch Shell (RDSb:xlon) byłyby doskonałymi kandydatami do tego rodzaju transakcji. Okazuje się, że British Petroleum notowane jest po 5,72 funta, zaś Royal Dutch Shell po 20,36 funta.

W momencie otwarcie transakcji typu pair trade najistotniejsze znaczenie ma przypisanie równych wag każdej ze stron transakcji. W przeciwnym przypadku mogłaby ona być niezrównoważona i nie przynieść Ci rezultatów, których oczekujesz. Aby zbilansować transakcję pair trade, musisz upewnić się, że kontrolujesz aktywa bazowe kontraktów CFD o tej samej wartości. Na przykład w tym przypadku będziesz starał się kontrolować akcje o wartości około 100 tysięcy funtów, czyli 17 482 akcji po 5,72 funta każda (17 482 x 5,72 funta = 99 997,04 funta) British Petroleum, a z drugiej strony akcje Royal Dutch Shell o wartości również 100 tysięcy funtów, czyli 4911 udziałów po 20,36 funta (4911 x 20,36 funta = 99 987,96 funta).

Teraz, kiedy już wiesz, ile akcji bazowych chcesz kontrolować, a także znasz ich aktualny kurs, możesz zawrzeć transakcję. Jeżeli obracasz finansowanymi dźwignią kontraktami CFD, będziesz mógł kontrolować akcje bazowe o wartości 100 tysięcy funtów bez konieczności angażowania 100 tysięcy funtów gotówką.

W tym przykładzie musisz pokryć jedynie 5% ceny akcji British Petroleum, czyli 4999 funtów (99 997,04 funta × 5% = 5 000 funtów) i 10% ceny akcji Royal Dutch Shell, czyli 9 999 funtów (99 987,96 funta × 10% = 10 000 funtów). Aby zawrzeć tę transakcję na kontraktach CFD łącznie musisz zatem zapewnić depozyt zabezpieczający w wysokości około 15 tysięcy funtów zamiast 200 tysięcy funtów, które musiałbyś wyłożyć, gdybyś kupował same akcje.

Musisz również pamiętać, że za każdy dzień obowiązywania kontraktu CFD na akcje albo otrzymujesz, albo płacisz odsetki. W tym przypadku zapłacisz odsetki w wysokości 22,80 funta dziennie za zakupione kontrakty CFD na akcje British Petroleum, a jednocześnie otrzymasz 22,80 funta odsetek dziennie za sprzedane kontrakty CFD na Royal Dutch Shell. Tego rodzaju płatności i uznania w przypadku tej transakcji pair trade wzajemnie się zredukują.

Wyobraź sobie teraz, że po 14 dniach kurs akcji British Petroleum nieznacznie wzrasta do 5,735 funta, zaś kurs akcji Royal Dutch Shell spada, a Ty decydujesz się zamknąć otwarte pozycje. Twój zysk z pozycji zajętej na akcjach British Petroleum wynosi 0,015 funta na każdy kontrakt CFD, czyli łącznie 262,23 funta (17 482 × 0,015 funta = 262,23 funta). Twój zysk z pozycji na akcjach Royal Dutch Shell wynosi 0,84 na każdy kontrakt CFD, czyli łącznie 4 125,24 funta (4911 × 0,84 funta = 4 125,24 funta). Twój łączny zysk z całej opisywanej tutaj transakcji pair trade wynosi zatem 4 387,47 funta (262,23 + 4125,24= 4 387,47 funta).

RYZYKO: strategia pair tradingu wymaga odpowiedniego doboru wielkości pozycji i momentu wejścia na rynek, a także umiejętności podejmowania innych trafnych decyzji. Chociaż strategia ta nie wiąże się ze znaczącym ryzykiem spadków, okazji jest niewiele, zaś warunkiem uzyskania atrakcyjnych zwrotów jest w tym przypadku uprzedzenie innych inwestorów, którzy również mają ochotę sporo zarobić, szczególnie nie ryzykując.

Zobacz pozostałe części poradnika:

>>> Poradnik inwestora: fundusze ETF

>>> Poradnik inwestora: obrót kontraktami CFD

>>> Poradnik inwestora: Krótka sprzedaż akcji

>>> Poradnik inwestora: Jak minimalizować ryzyko?

>>> Poradnik inwestora: wady i zalety poszczególnych akcji

>>> Poradnik inwestora: jak przewidywać przyszłe ceny akcji