Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu jedynie o 0,3 proc. i wyniósł 3.050,53 pkt.  Japoński indeks Nikkei 225 spadł o 0,65 proc. i wyniósł 9 591,52 pkt.

PKB Chin wzrósł w pierwszym kwartale o 9,7 proc., przewyższając tym samym prognozy analityków (średnio 9,4 proc.). Dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu towarzyszy jednak rosnąca presja cenowa. Inflacja przyspieszyła w marcu najmocniej od 2008 r. - ceny towarów i usług podniosły się o 5,4 proc. rok do roku - podało chińskie biuro statystyczne. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga szacowali, że inflacja w Chinach zatrzyma się na poziomie 5,2 proc.

Dobre dane makro napłynęły też z japońskiego rynku. Mocniej od prognoz wzrosła w lutym produkcja przemysłowa w Japonii, jej dynamika w porównaniu do stycznia wyniosła 1,8 proc., podczas gdy oczekiwano zwyżki o 0,4 proc.

"Te wieści jednak inwestorów w Azji nie ucieszyły i na tamtejszych parkietach dominowały spadki, choć ich skala nie przekraczała kilku dziesiątych procent, za wyjątkiem Indii i Tajwanu, gdzie dochodziła do 1 proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy traciły rano po około 0,2 proc., a papiery Google, które w czwartek wieczorem podały nieco lepsze niż się spodziewano wyniki, taniały o 5 proc. Byki w Europie nie mogą więc raczej liczyć na dobry początek sesji" - ocenia Roman Przasnyski, analityk Open Finance.

"Wzrost chińskiej gospodarki jest silny, dlatego rynek pozostanie optymistycznie nastawiony. Wśród inwestorów mogą jednak pojawić się obawy o podwyżki stóp procentowych. Rząd może kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej w drugim kwartale tego roku" - uważa Benjamin Tam, analityk IG Investment z siedzibą w Hong Kongu.

INDEKSY AZJATYCKIE - 15.04.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)841,29-5,43-0,64%
NIKKEI 2259591,52-62,40-0,65%
HANG SENG24008,07-5,93-0,03%
SHANGHAI SE COMPOSITE3050,537,890,26%
SHENZHEN SE COMPOSITE1281,51-1,74-0,14%
TAIWAN TAIEX8718,12-84,61-0,96%
KOSPI2140,50-0,56-0,03%
S&P/ASX 2004852,10-32,10-0,66%
S&P ASIA 50 INDEX CME3661,371,530,04%
MSCI ASIA APEX 50913,76-2,36-0,26%