Indeks Nikkei 225 notowany na giełdzie w Tokio spadł na zamknięciu o 0,36 proc. i wyniósł 9 556,65 pkt. Chiński Shanghai Composite Index podniósł się lekko o 0,22 proc. i wyniósł 3 057,33 pkt.

"W Azji giełdy przyjęły postawę wyczekującą. Zmiany indeksów nie przekraczały kilku dziesiątych procent. Chiny po raz dziesiąty podniosły stopę rezerw obowiązkowych. Wskaźniki w Szanghaju traciły na wartości. Kontrakty na amerykańskie indeksy zniżkowały po 0,15 proc." - mówi Roman Przasnyski, analityk Open Finance.

Zdaniem szefów Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, światowa gospodarka stoi przed poważną groźbą nowego kryzysu finansowego, u którego podstaw leżą nierozwiązane problemy z 2008 r.

W opinii Przasnyskiego, inwestorzy najwyraźniej nie przejęli się przestrogami szefów tych najważniejszych instytucji finansowych, ale atmosfera przed rozpoczęciem handlu w Europie nadmiernie bycza nie.

INDEKSY AZJATYCKIE - 18.04.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)836,34-4,95-0,59%
NIKKEI 2259556,65-34,87-0,36%
HANG SENG23830,31-177,76-0,74%
SHANGHAI SE COMPOSITE3057,336,800,22%
SHENZHEN SE COMPOSITE1281,990,490,04%
TAIWAN TAIEX8714,48-3,64-0,04%
KOSPI2137,72-2,78-0,13%
S&P/ASX 2004861,909,800,2%
MSCI ASIA APEX 50908,36-6,01-0,66%