Najszybciej rozwija się gospodarka Kataru. W 2010 r. PKB tego naftowego emiratu wzrosło prawie o jedną piątą, wynika z rankingu CIA World Factbook. Dwucyfrowym wzrostem PKB mogą pochwalić się jeszcze Singapur, Paragwaj, Turkmenistan, Dem. Rep. Konga, Tajwan i Chiny.

>>> Zobacz również: Najbardziej zadłużone kraje świata - ranking państw z największym długiem publicznym

W przypadku stosunkowo słabo rozwiniętych gospodarek (Paragwaj, Turkmenistan i Dem. Rep. Konga) szybki procentowy wzrost PKB wynika przede wszystkim z niskiego poziomu bazowego. Tym bardziej godne podziwu jest ponad dziesięcioprocentowe tempo wzrostu chińskiej gospodarki, drugiej pod względem wielkości na świecie. Nie wiadomo jednak, jak na gospodarce Chin odbije się rosnąca inflacja.

>>> Czytaj też: Soros stawia przyszłość Chin pod znakiem zapytania

Polska pozostaje daleko w tyle za liderami rankingu. Wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. w 2010 r. zapewnił nam zaledwie 95. miejsce na świecie. Spośród państw UE wyprzedziły nas Szwecja i Słowacja, a spoza Unii także dwaj nasi wschodni sąsiedzi Rosja i Ukraina. Optymistyczne prognozy dają jednak nadzieję, że w następnym rankingu wypadniemy lepiej.

>>> Zobacz: Polski PKB będzie rósł szybciej - prognozuje KE

PKB wzrosło w zdecydowanej większości państw świata. Na 216 krajów uwzględnionych w rankingu tylko w 25 odnotowano ujemne wartości wskaźnika. Gospodarka najbardziej zmalała w zadłużonej Grecji, zniszczonym przez trzęsienie ziemi Haiti oraz w Portoryko, Anguilii i San Marino. W tym ostatnim państwie spadek PKB wyniósł 13 proc. To jedyna na świecie ujemna wartość dwucyfrowa.