statystyki

Najszybciej rozwijające się gospodarki świata – ranking państw z największym wzrostem PKB

19 kwietnia 2011, 06:24 | Aktualizacja: 20.04.2011, 07:12
Źródło:forsal.pl

Polska gospodarka rozwija się szybko… jak na europejskie standardy. W porównaniu z resztą świata, europejska zielona wyspa nie wypada zbyt dobrze. Zobacz, gdzie PKB wzrosło najbardziej.

Reklama

Reklama

Najszybciej rozwija się gospodarka Kataru. W 2010 r. PKB tego naftowego emiratu wzrosło prawie o jedną piątą, wynika z rankingu CIA World Factbook. Dwucyfrowym wzrostem PKB mogą pochwalić się jeszcze Singapur, Paragwaj, Turkmenistan, Dem. Rep. Konga, Tajwan i Chiny.

>>> Zobacz również: Najbardziej zadłużone kraje świata - ranking państw z największym długiem publicznym

W przypadku stosunkowo słabo rozwiniętych gospodarek (Paragwaj, Turkmenistan i Dem. Rep. Konga) szybki procentowy wzrost PKB wynika przede wszystkim z niskiego poziomu bazowego. Tym bardziej godne podziwu jest ponad dziesięcioprocentowe tempo wzrostu chińskiej gospodarki, drugiej pod względem wielkości na świecie. Nie wiadomo jednak, jak na gospodarce Chin odbije się rosnąca inflacja.

>>> Czytaj też: Soros stawia przyszłość Chin pod znakiem zapytania

Polska pozostaje daleko w tyle za liderami rankingu. Wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. w 2010 r. zapewnił nam zaledwie 95. miejsce na świecie. Spośród państw UE wyprzedziły nas Szwecja i Słowacja, a spoza Unii także dwaj nasi wschodni sąsiedzi Rosja i Ukraina. Optymistyczne prognozy dają jednak nadzieję, że w następnym rankingu wypadniemy lepiej.

>>> Zobacz: Polski PKB będzie rósł szybciej - prognozuje KE

PKB wzrosło w zdecydowanej większości państw świata. Na 216 krajów uwzględnionych w rankingu tylko w 25 odnotowano ujemne wartości wskaźnika. Gospodarka najbardziej zmalała w zadłużonej Grecji, zniszczonym przez trzęsienie ziemi Haiti oraz w Portoryko, Anguilii i San Marino. W tym ostatnim państwie spadek PKB wyniósł 13 proc. To jedyna na świecie ujemna wartość dwucyfrowa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze