"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w kwietniu oceniany optymistycznie, lepiej niż w marcu, ale mniej korzystnie niż przed rokiem. Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż mniej pesymistycznie niż w marcu, a prognozy w tym zakresie są optymistyczne i lepsze od przewidywań sprzed miesiąca. Jednostki sygnalizują mniejsze niż w marcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są również pesymistyczne, jednakże skala przewidywanych trudności jest mniejsza" - napisano w komunikacie.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - dodano.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa sygnalizują nieco wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

"Przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż mniej negatywnie niż w marcu, a prognozy w tym zakresie są optymistyczne i lepsze od przewidywań sprzed miesiąca. Jednostki odczuwają mniejsze niż w marcu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są również mniej pesymistyczne. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, mimo to ilość towarów zamawianych u dostawców może być zwiększana. Przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach przewidują utrzymanie stanu zatrudnienia. Jednostki sygnalizują nieco wolniejszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - napisano w komunikacie.

Reklama