Operacja przebiegła bez zakłóceń i wszystkie satelity znalazły się na orbicie. Poprzedni, grudniowy lot indyjskiej rakiety zakończył się niepowodzeniem.

>>> Polecamy: Pierwsi gwiezdni turyści już za dwa lata wylecą w przestrzeń kosmiczną z Virgin Galactic (FILM)

Głównym satelitą wyniesionym przez rakietę PSLV był Resourcesat-2, którego zadaniem będzie badanie wpływu ludzi na ziemskie zasoby naturalne. Ponadto na pokładzie znajdowały się rosyjsko-indyjski satelita do badań atmosfery i obserwacji gwiazd oraz singapurski satelita do zdjęć orbitalnych.

W 2007 r. Indie umieściły na orbicie włoskiego satelitę komercyjnego. W 2016 r. w indyjskiej rakiecie w przestrzeń ma polecić pierwszy człowiek.

Reklama

Indyjski program kosmiczny nabrał tempa, po tym jak w zeszłym roku NASA ogłosiła ograniczenie budżetu na program misji księżycowych. Indie liczą na to, że będą czwartym państwem w historii, którego flaga pojawi się na srebrnym globie. Dotychczas na księżycu lądowały sondy z USA, ZSRR i Japonii. Tylko Amerykanie wysłali na Księżyc ludzi.

>>> Czytaj też: Kosztowne laboratorium, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna za 100 mld dol.

Największym konkurentem Indii w podboju kosmosu są Chiny. Czas pokaże, czy rywalizacja tych państw przyjmie podobną formę do wyścigu amerykańsko-radzieckiego z lat 60. XX w.