"Uważam, że rynek będzie w stanie odrobić tę stratę w kolejnych miesiącach br., licząc, że sytuacja ekonomiczna kraju ustabilizuje się, a ceny podstawowych towarów przestaną rosnąć. Z drugiej strony aktywność konsumentów będzie stymulowana intensywniejszymi działaniami promocyjnymi i reklamowymi producentów i usługodawców, na czym skorzystają zapewne wszystkie media, w tym także sektor out of home" - powiedział prezes IGRZ Lech Kaczoń cytowany przez Wirtualnemedia.pl.

Kaczoń ocenia, że w całym roku wartość rynku może wzrosnąć o ok. 6 proc., choć zaznacza, że prognozowanie w obecnej sytuacji jest bardzo trudne.

"Biorę pod uwagę następujące czynniki: efekt przejęcia firmy News Outdoor przez spółkę Ströer, inwestycje w zakresie nowych technologicznie nośników reklamy oraz rosnącą konkurencję na rynku producentów" - zaznaczył prezes IGRZ.

IGRZ podała, że najwięcej na reklamę zewnętrzną wydali właściciele sieci handlowych i hipermarketów oraz producenci urządzeń i dostawcy usług telekomunikacyjnych. Udział reklamy tranzytowej w wielkości sprzedaży reklamy out of home wyniósł w I kwartale br. 2,2 proc., czyli o 0,6 punktów proc. mniej niż rok wcześniej, a o 0,9 punktów proc. mniej niż w 2010 r. Spadek przychodów w zakresie reklamy tranzytowej od stycznia do marca br. wyniósł w skali roku 25 proc. Zestawienie obejmuje firmy (ze wszystkimi podmiotami z grupy) AMS, BP Media, Business Consulting, CAM Media, Cityboard Media, Clear Channel Poland, Defi Poland, Gigaboard Polska, Mini Media, Ströer Out of home oraz Warexpo.

Uwzględnione zostały wszystkie przychody ze sprzedaży na rynku out of home. W stosunku do I kwartału ub.r. zmieniła się liczba firm raportujących do IGRZ i Izba zastrzega, że wyniki porównań I kwartału br. do I kwartału ub.r. mogą odbiegać od rzeczywistych o 0,6 proc.