Podczas środowej sesji bank centralny zdecydował się na przeprowadzenie operacji dostrajającej płynność. W ofercie NBP znalazły się 2-dniowe bony pieniężne o wartości 10 mld PLN. Banki zgłosiły popyt w wysokości 4,82 mld PLN. Po przeprowadzonej operacji na rynku pieniężnym stawki depozytowe O/N podniosły się w okolice 3,50%-3,75%. Taki stan powinien utrzymać się do piątku.

W strefie euro EBC przeprowadził kolejną, tym, razem 91-dniową operację zasilającą w płynność sektor bankowy. Jej wartość wyniosła 63,4 mld EUR (oczekiwania rynkowe mówiły o 75 mld EUR). Po rozliczeniu wtorkowych operacji i środowej operacji LTRO poziom płynności na rynku nieznacznie się zmniejszył.

Na rynku SPW i kontraktów IRS podczas środowej sesji widać było lekką korektę wzrostową rentowności, które zwiększyły się o odpowiednio: 2 pb i 2-5 pb. Notowaniom nie pomogła dalsza aprecjacja złotego (kurs EUR/PLN obniżył się poniżej 3,93). Negatywnie na rynek mogła oddziaływać publikacja lepszych od oczekiwań danych nt. sprzedaży detalicznej (w marcu wzrost o 9,4% r/r wobec 7,2% oczekiwanych przez analityków). Aktualnie można wskazać cały szereg czynników, które będą wspierały notowania na rynku stopy procentowej, niemniej jednak utrzymująca się w kwietniu i w maju wysoka inflacja będzie wyraźnie schładzała nastroje (szczyt osiągnięty zostanie dopiero w maju).

Najważniejszym wydarzeniem środowej sesji na świecie było kończące się dwudniowe posiedzenie amerykańskiego FOMC (26-27.04). Zgodnie z oczekiwaniami federal funds rate zostanie utrzymana na poziomie 0,00%-0,25% (rynek spodziewa się pierwszej podwyżki na przełomie 2011 i 2012 r.). Program skupu Treasuries wygaśnie, zgodnie z planem, na koniec II kw. 2011 r. Jego wartość wynosi 600 mld USD (miesięczny skup aktywów oscyluje na poziomie 75 mld USD). Inwestorzy spodziewają się, że sprzedaż aktywów przez bank centralny możliwa byłaby najwcześniej pod koniec br. Środki pochodzące z wykupu zapadających Treasuries i MBS będą reinwestowane (łącznie 45 mld USD w całej II połowie 2011 r.). Zwrot w komentarzu „are likely to warrant exceptionally low levels for the federal funds rate for an extended period” został utrzymany. Decyzja jest neutralna dla polskiego rynku.

Reklama

Na świecie agencja ratingowa Standard & Poor's zdecydowała się na obniżenie perspektywy ratingu Japonii ze „stabilnej” na „negatywną”. Decyzja była podyktowana rosnącym ryzykiem, że koszt odbudowy kraju, szacowany przez agencję na 245 mld USD, po marcowym trzęsieniu ziemi dodatkowo pogorszy stan finansów publicznych.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.