Trójka najdroższych polskich miast od miesięcy pozostaje niezmieniona - wynika z "Raportu z rynku nieruchomości" przygotowanego przez Oferty.net i Open Finance. Najwyższe ceny na wtórnym rynku mieszkań są w Sopocie. Średnio za m kw. kupujący zapłacą tu 9849 zł. Na drugim miejscu w rankingu znalazła się Warszawa (9163 zł za m kw.), a na trzecim Kraków (7587 zł za m kw.).

>>> Czytaj też: Płaca minimalna w Polsce na tle Europy: Belgów stać na 5 razy większe mieszkania

Ruchy cen w porównaniu do ubiegłego miesiąca były niewielkie. Największy spadek ceny za m kw., o 117 zł, czyli 2,6 proc., zanotowano w Katowicach. Procentowo ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Gorzowie Wielkopolskim (5,2 proc.) W wartościach bezwzględnych najbardziej podrożały mieszkania w Sopocie (231 zł).

Pomimo znacznego wzrostu cen, Gorzów pozostaje najtańszym miastem w zestawieniu. Za m kw. mieszkania zapłacimy tam niemal trzy razy mniej niż w Warszawie.

Bardzo interesująca okazała się również analiza cen działek budowlanych w pobliżu największych polskich miast. Analitycy Open Finance wyliczyli, że najtaniej możemy kupić działkę w pobliżu Olsztyna, średnio za 98 zł za m kw. Najwyższe ceny - 292 zł za m kw., obowiązują pod Warszawą.

>>> Polecamy: Ceny mieszkań w Warszawie 26.04.2011

Działki w pobliżu stolicy są też największe. Przeciętna wielkość oferowanej parceli to 2 225 m kw. Najmniejsze działki dostępne są w okolicy Poznania. Ich średnia powierzchnia to 1319 m kw.