Drugi kwartał to okres, w którym Polacy tradycyjnie zaciągają najwięcej pożyczek hipotecznych. Nie dziwią więc zabiegi banków walczących o klientów. W porównaniu z poprzednim kwartałem marże kredytów obniżyło 12 na 26 banków. Znacznie mniejsze zmiany wystąpiły w przypadku kredytów walutowych.

>>> Czytaj też: Wiosna ożywiła rynek kredytów hipotecznych

Najniższe marże przy kredytach w polskiej walucie są obecnie w stanie zaoferować Bank Zachodni WBK, Euro Bank, Deutsche Bank PBC, DnB Nord i HSBC - wynika z "Raportu z rynku nieruchomości" opracowanego przez Oferty.net i Open Finance.

Mimo spadających marż, wzrasta oprocentowanie pożyczek. Główną przyczyną są rosnące stopy procentowe. Od dnia powstania poprzedniego raportu, 3-miesięczny WIBOR zwiększył się o 11 pkt bazowych, co przekłada się na wzrost raty kredytu o ok. 7 zł na każde pożyczone 100 tys. złotych. W przypadku kredytów w euro zmiana jest jeszcze większa. Stawka EURIBOR zyskała prawie 16 pkt bazowych, a rata nowego kredytu wzrosła o 9 zł na każde 100 tys. złotych.

Rosnące stopy procentowe wpływają również na pożyczki już spłacane. W przypadku kredytów walutowych duży wpływ na wysokość miesięcznej raty mają również ceny walut. W porównaniu do poprzedniego raportu spadły kursy zarówno euro jak i franka. Niższe ceny walut zostały jednak w dużej mierze zrównoważone przez wzrost oprocentowania kredytów.

>>> Polecamy: Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2011

Osoby zadłużone w euro zapłacą ratę niższą o ok. 1 zł na każde 100 tys. zł kredytu, posiadający w portfelu kredyty we franku oszczędzą ok. 4 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia.

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Do końca roku można się jednak spodziewać podwyżek o 50 pkt bazowych, co na pewno nie pozostanie bez wpływu na raty kredytów złotowych.