„ (….) trwa analiza nowo pozyskanych danych sejsmiki 3D i wybór lokalizacji otworów. Planowany odwiert [na szelfie łotewskim odbędzie się ] w I połowie 2012 roku" – czytamy w prezentacji.

Orlen podał też, że obecnie na Lubelszczyźnie zakończono badania oraz pozyskano dane sejsmiczne. „Trwa analiza danych i wybór miejsc odwiertów. Planowany odwiert [odbędzie się ] na początku 2012 roku" – czytamy dalej.

Z kolei na Niżu Polskim odwiert rozpoznawczy jest w trakcie realizacji a planowane dwa kolejne odwierty maja się odbyć w 2012 roku. W prezentacji kwartalnej Orlen poinformował, że w segmencie gazu łupkowego (shale gas) rozpoczęto prace sejsmiczne na koncesjach na Lubelszczyźnie.

„Pierwsze wyniki analiz [mają być znane] w połowie 2011roku" – podano w prezentacji. Orlen planuje dwa odwierty w drugiej połowie 2011 roku, a kolejny w I połowie 2012 roku. W segmencie gazu łupkowego PKN Orlen posiada 6 koncesji.

W lutym Orlen zapowiadał, że rok 2011 będzie okresem intensywnych prac w zakresie rozwijania segmentu upstreamu. Podano wtedy, że planowane są prace i odwierty poszukiwawcze na wszystkich koncesjach posiadanych przez PKN Orlen, zarówno na szelfie bałtyckim, w Wielkopolsce (Sieraków) jak i w rejonie lubelskim.

Spółka podała też wtedy, że będą również prowadzone prace sejsmiczne i typowanie lokalizacji odwiertów w projekcie gazu łupkowego (shale gas) - pierwszy z nich powinien być wykonany pod koniec bieżącego roku.

PKN Orlen za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream prowadzi cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze: w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company, w okolicach Sierakowa z PGNiG, oraz dwa kolejne, realizowane samodzielnie na Lubelszczyźnie. Koncern posiada łącznie siedem koncesji w ramach których prowadzone są prace w zakresie rozpoznania zasobów konwencjonalnych z potencjałem odkrycia złóż gazowo-kondensatowych, jak i niekonwencjonalnych, w tym głównie gazu łupkowego.