Takie spekulacje pojawiły się dzisiaj na rynku złotego koło południa. O tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, mający mandat do sprzedaży euro ze środków unijnych pozostających w gestii resortu finansów, był dzisiaj aktywny na rynku potwierdzili agencji Reutera dealerzy z dwóch banków.

Z samego BGK nie udało się uzyskać komentarza. Ale nawet jeżeli przez rynek przeszły jakieś transakcje, to były one raczej niewielkie. Kurs EUR/PLN ruszył się zaledwie o pół grosza, a i tak dzisiaj rynek był dość płytki ze względu na brak aktywności inwestorów z Londynu, którzy świętowali ślub pary królewskiej. Generalnie na rynku złotego panował dzisiaj marazm.

Spokojnie było też na globalnych rynkach. Euro nie zdołały rozruszać nawet dane o wyższej szacowanej inflacji HICP, która w kwietniu przyspieszyła do 2,8 proc. r/r. Inwestorzy mogli mieć w pamięci słabsze dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech (publikowane rano), oraz gorszy odczyt indeksu nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej, który został opublikowany o godz. 11:00. Spadł on w kwietniu do 106,2 pkt. z 107,3 pkt. w marcu. Dane publikowane z USA z jednej strony pokazały nieco wyższą dynamikę wydatków (0,6 proc. m/m) i dochodów (0,5 proc. m/m) konsumentów, ale już zgodny z szacunkami odczyt wskaźnika PCE Core (wzrost w marcu o 0,1 proc. m/m). Natomiast popołudniowe odczyty nieco rozczarowały – indeks Chicago PMI spadł w kwietniu do 67,6 pkt. (oczek. 68,5 pkt.), a indeks nastrojów konsumenckich wyniósł na koniec kwietnia 69,8 pkt. (oczek. 69,9 pkt.). Dane te nie wpłynęły jednak znacząco na notowania dolara – widać, że absencja inwestorów z Londynu udzieliła się także innym. Zobaczymy jak będzie w poniedziałek, gdyż wtedy Londyn też świętuje.

EUR/USD: Wprawdzie dzisiaj nie udało się naruszyć wczorajszego szczytu w okolicach 1,4880, ale nie jest to jeszcze sygnał słabości rynku. Taki pojawiłby się momencie spadku poniżej 1,48. W przeciwnym razie można nadal mówić o szansach na zbliżenie się do 1,50 w przyszłym tygodniu.

Reklama

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.