Komisja Food and Drug Administration FDA przegłosowała wycofanie ze sprzedaży Avastinu, ponieważ nie działał w kolejnych badaniach i prowadził do śmiertelnego krwawienia. Roche dostał warunkowe zezwolenie w 2008 roku w związku z podobnym obawami komisji i teraz wniósł o apelację do FDA. Komisja planuje odwołać to zezwolenie. Zastępca prezesa Seweryn Schwan powiedział w ubiegłym tygodniu, że oczekuje, że sprzedaż Avastinu urośnie w połowie terminu.

>>> Czytaj też: Leki bez rabatów, apteki bez szyldów, duże kary dla koncernów

Analitycy, tacy jak Michael Leacock z szkockiego Royal Banku w Londynie szacują, że ze względu na wycofanie leku z leczenia raka piersi obroty firmy zmniejsza się o 1 mld dolarów w stosunku do ich wcześniejszych szacunków. W przypadku terapii rakowych możemy zaakceptować wysoki stopień toksyczności leku ponieważ leczenie tych chorób jest bardzo trudne.

Jednak nasza decyzja jest związana głównie z efektywnością terapii. Avastin nie zniknie jednak całkiem z rynku. Lek w dalszym ciągu jest stosowany w leczeniu, guzów płuc, mózgu, nerek oraz jelit.

Reklama