Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,1 proc. i wyniósł 2.528,28 pkt. Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,21 proc. i wyniósł 8.950,74 pkt.

W Azji na giełdach dominowały dziś spadki. Na minusie zakończyły dzień indeksy m.in. w Japonii, Chinach, Singapurze, Hongkongu, Australii i Nowej Zelandii oraz na Tajwanie. Wzrosty odnotowały niektóre mniejsze parkiety, m.in. w Indiach i na Filipinach. Regionalny indeks MSCI Asia APEX 50 spadał dziś rano o ok. 1,3 proc.

Zdaniem Łukasza Wróbla, analityka Noble Securities przyczyną spadków na azjatyckich giełdach była informacja japońskiego urzędu statystycznego o ograniczeniu wydatków przez przedsiębiorstwa w drugim kwartale o 7,8 proc.

Według agencji Bloomberga pogorszenie nastrojów azjatyckich inwestorów wynika z obaw, że bezrobocie w Ameryce utrzymuje się powyżej 9 proc. Nie bez wpływu pozostaje również spowolnienie światowej gospodarki.

„USA nadal wychodzi z kryzysu w żółwim tempie, przedłużają się też obawy o tworzenie nowych miejsc pracy i poziom cen nieruchomości” – powiedział Tim Schroeders z Pengana Capital Ltd. w Melbourne. „Oczekiwania wobec publikowanych dziś danych są relatywnie niewielkie.”

INDEKSY AZJATYCKIE - 2.09.2011
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)769,78-8,50-1,09%
NIKKEI 2258950,74-110,06-1,22%
HANG SENG20212,91-372,42-1,81%
SHANGHAI SE COMPOSITE2528,28-27,76-1,09%
SHENZHEN SE COMPOSITE1124,44-12,32-1,08%
TAIWAN TAIEX7757,06-0,70-0,01%
KOSPI1867,75-12,95-0,69%
S&P/ASX 2004242,90-64,60-1,5%
MSCI ASIA APEX 50784,89-12,47-1,56%