W swoim raporcie oenzetowska agenda poinformowała, że "wiele państw członkowskich" dysponuje dowodami na taką ocenę; według MAEA informacje te są wiarygodne, obszerne i wszechstronne.

Z dokumentu wynika, że Teheran wypełnił obietnicę, do której zobowiązał się wcześniej w tym roku, i zaczął instalować sprzęt do wzbogacania uranu w nowym miejscu - podziemnym bunkrze, który jest lepiej chroniony przed atakiem z powietrza niż obecne urządzenia do wzbogacania uranu.

Zachód od lat podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza wyłącznie produkować energię elektryczną.

Jak zauważa agencja Associated Press, stwierdzenie mówiące o "rosnącym zaniepokojeniu" nie pojawiło się we wcześniejszych raportach omawiających domniemane prace Iranu nad programem nuklearnym zmierzającym do budowy broni jądrowej. AP podkreśla, że określenie to jest wyrazem frustracji szefa MAEA Yukiyi Amano w związku z brakiem postępu w badaniach na ten temat.

"Rosnące zaniepokojenie" związane jest z nieujawnioną działalnością nuklearną na rzecz budowy broni w przeszłości i obecnie" - wynika z raportu. Jak dodano, MAEA wciąż otrzymuje nowe informacje o "działalności służącej budowaniu ładunku nuklearnego dla rakiety".