Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 1,37 proc. i wyniósł 5.219,37 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 spadł o 2,10 proc. i wyniósł 3.082,38 pkt. Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 2,30 proc. i wyniósł 5.410,76 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 0,21 proc. i wyniósł 18.194,56 pkt.

WIG20 po otwarciu notowań spadł o 2,32 proc. i wyniósł 2304,96 pkt. Indeks WIG spadł o 2,01 proc. do poziomu 39729,40 pkt.

Piątkowa sesja zakończyła się znacznymi spadkami indeksów po obu stronach Atlantyku. Zdaniem Romana Przasnyskiego, analityka Open Finance, wiele wskazuje na to, że złe nastroje w europie wynikają przede wszystkim z czynników lokalnych, do których dokłada się zła kondycja światowej gospodarki.

„Inwestorzy na światowych giełdach są mocno wystraszeni piątkowymi danymi z rynku pracy w USA (brak nowych miejsc pracy) i napiętą sytuacją wokół Grecji” – komentuje Emil Szweda, analityk Noble Securities. „Przedstawiciele EU, ECB i MFW zerwali rozmowy w sprawie kolejnej transzy pomocy (8 mld EUR) ponieważ uważają, że Grecja zbyt opieszale wdraża program cięć w zatrudnieniu w administracji państwowej i prywatyzacji.”

„Kontrakty na amerykańskie indeksy wskazują na duże prawdopodobieństwo kontynuowania przeceny na giełdach” – zauważa Przasnyski. Wiele jednak będzie zależało od publikowanych informacji makroekonomicznych. „Najważniejsze to dynamika gospodarki strefy euro, indeks aktywności gospodarczej w amerykańskich usługach, publikacja Beżowej Księgi Fed, prognozy OECD oraz wystąpienia Bena Bernanke i Baracka Obamy” – wymienia.

„WIG20 mimo nieśmiałej próby zahamowania spadków w końcówce notowań w piątek, może zejść niżej i przetestować poziom 2300 pkt, który działa na indeks jak magnes w trzeciej dekadzie sierpnia” – uważa Szweda. „Zatrzymanie spadków na tym poziomie dałoby jeszcze szansę na powrót do zwyżek, przełamanie wiązałoby się zapewne z szybkim zejściem o 100 pkt niżej i desperacką obroną sierpniowych dołków.”

Ze względu na święto pracy w USA amerykańska giełda na Wall Street jest dziś zamknięta.