Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, staniała rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,11 dol. do 85,34 dol.

W poniedziałek nie będzie handlu na parkiecie NYMEX, bo Amerykanie obchodzą Święto Pracy.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 86 centów do 111,47 dol. za baryłkę.

"Sentyment na rynkach jest negatywny po danych z rynku pracy w USA i ludzie zaczynają się zastanawiać, czy gospodarka nie zrobi kaput" - mówi Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney.

"Ceny akcji są pod presją, notowania ropy są pod presją. Trzeba odbudować zaufanie" - dodaje.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 9,1 proc., wobec również 9,1 proc. w lipcu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W sierpniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych pozostała bez zmian, podczas gdy w lipcu wzrosła o 85 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w sierpniu o 17 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 156 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się w sierpniu stopy bezrobocia w USA na poziomie 9,1 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 68 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 95 tys.

Wskaźnik PMI w Chinach spadł w sierpniu do 50,6 pkt z 53,5 pkt w lipcu. To najniższe wskazanie od listopada 2005 r.