Indeks Reuters Jefferies CRB zakończył sierpień prawie bez zmian po tym jak na początku miesiąca stracił prawie 8%, gdy na rynkach wystąpiły ekstremalne zaburzenia po obniżeniu ratingu zadłużenia Stanów Zjednoczonych i pogorszeniu prognoz dla globalnej gospodarki.

Kawa liderem

Ogólny niedobór kawy wśród europejskich palarni przed nowymi, październikowymi zbiorami, w sierpniu wywołał intensywne wzrosty cen. Brazylia, największy na świecie producent wysokiej jakości arabiki, odnotowała w regionach upraw temperatury zdecydowanie wyższe od tych, które mogłyby spowodować uszkodzenia na skutek mrozu, podczas gdy Wietnam, największy na świecie producent robusty, może osiągnąć rekordowe zbiory.

Złoto się ustabilizowało, ale na jak długo?

Reklama

Portale finansowe sporo pisały w zeszłym miesiącu o żółtym metalu, ponieważ trwająca od roku hossa nieco przyspieszyła – miesięczny zwrot przekroczył 12%, a cena zbliżyła się do 2000 dolarów za uncję trojańską.

Zboża i soja

Indeks zbóż DJ-UBS zyskał w sierpniu 10,7%, gdy pszenica, kukurydza i soja kontynuowały wzrosty w związku z pogarszającymi się prognozami tegorocznych zbiorów. Wysokie temperatury i susze w najważniejszych regionach upraw jak na razie skutecznie rozprawiają się z nadziejami na obfite plony. Cena kontraktu na soję z dostawą w listopadzie po poruszaniu się w trendzie bocznym od siedmiu miesięcy osiągnęła nowe maksimum na poziomie 14,65 za buszel.

Ropa Brent trzyma się mocno mimo spowolnienia gospodarczego

Rynki ropy kontynuowały intensywne odbicie – zwłaszcza gatunek Brent ponownie zaczął zbliżać się do górnej krawędzi utrzymującego się od miesiąca kanału. Sierpień był miesiącem poważnej zmienności, która przełożyła się również na huśtawkę cen w sektorze energetycznym – awersja do ryzyka na początku miesiąca wywołała poważną wyprzedaż, a następnie oznaki fizycznych niedoborów pomogły Brentowi odzyskać kondycję i zakończyć miesiąc prawie bez zmian.

Niższe ceny wieprzowiny

Cena kontraktów futures na chudą wieprzowinę po mocnych lipcowych wzrostach spadła przez miesiąc o ponad 7%. Dostawy stopniowo zwiększały się zgodnie z sezonowym trendem i w dalszym ciągu rosną szybciej od popytu.

Stabilny popyt na węgiel i stal

Azjatycki popyt na węgiel i stal w sierpniu zdecydowanie wzrósł. Liczba dostaw rudy żelaza, głównego surowca wykorzystywanego przez huty stali, zwiększyła się w sierpniu w ślad za wzrostem wynajmu statków o 52%. Przeciętna cena rudy dostarczanej do Chin, największego światowego konsumenta, wzrosła w stosunku do lipca o 2,5% do 177,45 dolarów za tonę, przy czym ceny spot osiągają już 180,40 dolarów za tonę.

Podsumowując – przed nami niespodzianki

Jak widać z poniższego harmonogramu, rynki finansowe zaczęły miesiąc z wieloma wydarzeniami politycznymi, które niewątpliwie wyznaczą kierunek na ostatni kwartał i przyszły rok. Globalne zmartwienia, które spowodowały letnią panikę, bynajmniej nie zniknęły – od tego, jak politycy stawią czoła obecnym wyzwaniom, będzie zależeć kierunek zmian na praktycznie wszystkich rynkach, od akcji, poprzez obligacje, a na towarach skończywszy. Podsumowując – choć trwają zakłócenia, nie warto wyłączać odbiorników.

ikona lupy />
Stopa zwrotu inwestycji w surowce, fot. Saxo Bank / Inne