"Parlament będzie głosował nad europejskim funduszem ratunkowym i zwiększeniem jego prerogatyw najwcześniej w grudniu. Wygląda na to, że (podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach EFSF) będzie zatem mogło wejść w życie nie wcześniej niż w lutym" 2012 r. - oznajmił Sulik.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, który na początku września odwiedził Bratysławę, wezwał Słowację do poparcia mechanizmów pomocowych UE.

Choć słowacki rząd zgodził się na podwyższenie gwarancji udzielanych w ramach EFSF oraz dołączenie do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, mającego ratować w przyszłości pogrążone w kłopotach kraje strefy euro, oba projekty blokuje parlament. Nie zgadza się bowiem z nimi część rządzącej centroprawicowej koalicji oraz opozycja.

Sulik, który jest zdecydowanie przeciwny wspomaganiu zadłużonych członków strefy euro, w tym Gracji, określił fundusze ratunkowe mianem "narzędzia służącego powiększaniu długu". "Nie można zażegnać tego kryzysu, tworząc dodatkowe długi" - podkreślił.

Głosowanie w sprawie obu mechanizmów pomocowych w słowackiej Radzie Narodowej (parlamencie) miało odbyć się w tym miesiącu. Koalicja zdecydowała jednak - ze względu na sprzeciw części jej członków - że słowacki parlament zajmie się tą sprawą jako ostatni w strefie euro.